Photo by Castorly Stock

(Met)amfetaminas – vakarėlių „vitaminas“?

Amfetaminų vartojimo istorija nulemta pasaulinio masto procesų, pavyzdžiui, pramoginių narkotikų paplitimo XX a. septintajame dešimtmetyje ir heroino atsiradimo Europoje XX a. aštuntajame dešimtmetyje, taip pat vietinių įvykių, pavyzdžiui, pervitino (metamfetamino) gamybos augimo tuometėje Čekoslovakijoje. Amfetaminai yra priskiriami stimuliuojamųjų medžiagų grupei, kuri anksčiau buvo skiriama suliesėjimui. Metamfetaminas – amfetamino atmaina, turinti stipresnį poveikį, todėl jis vartojamas kaip intoksikuojamoji medžiaga, sukelianti „aštresnius“ pojūčius. Dažniausiai amfetaminai būna baltai pilkų miltelių pavidalo, parduodami mažais popieriniais vokeliais. Žargonu vadinami „ledu“, „kristalais“, „spidu“, „amfu“, „raketa“ ar „džefu“.

Nuo XX a. ketvirtojo dešimtmečio šios medžiagos pradėtos vartoti kaip vaistai. Tačiau žmonės, linkę jas vartoti pramogoms ar neva medicininiais tikslais, nejučia gali tapti priklausomais vartotojais.

 • Amfetaminas ir metamfetaminas yra dvi glaudžiai susijusios sintetinės medžiagos, veikiančios kaip centrinės nervų sistemos stimuliatoriai. Jie gali būti nuryjami, šniaukščiami arba švirkščiami, o metamfetaminas, ypač kristalinis, gali būti rūkomas. Šios dvi medžiagos savo poveikiu ir išvaizda gali būti tokios panašios, kad vartotojas dažnai jų negali atskirti.
 • Šie narkotikai, kaip ir daugelis kitų tarp jaunimo populiarių narkotikų, dažnai vartojami vakarėliuose, nes jų poveikis yra pakili nuotaika, gera savijauta, padidėjusi energija, budrumas, susikaupimas, gyvumas, judėjimo ir kalbos aktyvumas, geresnis fizinių ir protinių užduočių atlikimas, mažesnis nuovargis ir nevaržomas socialinis arba seksualinis elgesys. Tikras vakarėlių „vitaminas“, leidžiantis pamiršti tai, ko bijai ar dėl ko blaivia galva būtų gėda. Tik mažai, kas susimąsto, kad ta gėda gali aplankyti kitą rytą. Ir post factum... Neįvertinus rizikos, pasireiškia žalingas šių medžiagų poveikis: psichozė, širdies ir kraujagyslių bei smegenų kraujotakos sutrikimai, insultas, traukuliai, galvos skausmas, depresija, įtampa, irzlumas, pyktis, atminties praradimas, dėmesio sutelkimo susilpnėjimas, nemiga, paranoja, klausos haliucinacijos, panikos atakos, priklausomybės išsivystymas, psichologinės ir psichinės problemos, infekcinės ligos (kai švirkščiamasi) ir... net mirtis. Pavojus slypi tame, kad gali ištikti amfetamininė psichozė, kuri gali tęstis net nustojus vartoti stimuliuojamuosius narkotikus. Jei pasireiškia agresyvumas, galite patekti į pavojingas situacijas. Pavojai leidžiantis į venas yra tokie patys kaip ir kitų leidžiamųjų narkotikų, pavyzdžiui, heroino.

Amfetaminų intoksikacija

Fiziniai požymiai

Psichiniai požymiai

 • Išsiplėtę akių vyzdžiai
 • Greitas, neritmiškas pulsas
 • Pakilus kūno temperatūra, padidėjęs prakaitavimas
 • Džiūstanti burna, čepsėjimo garsai (stengiamasi sukaupti daugiau seilių)
 • Konvulsijos ir epilepsijos priepuoliai (suvartojus didelę dozę)
 • Drebulys ir raumenų traukuliai, pakitusi veido išraiška, sutrikę veido raumenų judesiai
 • Stereotipinis (įkyriai kartojamas) elgesys
 • Nenuilstamumas, sunku ramiai išsėdėti
 • Nervingumas
 • Susierzinimas
 • Nepastovi, kintama minčių eiga (karštligiškas, maniakiškas elgesys)
 • Nerimas ir panika
 • Sąmyšis (sunkiais atvejais – paranojinė psichozė)

 

 

 

 

Atmintina, kad dažnai psichiką veikiančių medžiagų vartojimas susijęs su noru nuo savęs pabėgti. Tačiau nuo savęs nepabėgsi. Esamas problemas reikia spręsti – vienam ar pasitelkus specialistus, bet spręsti, o ne keisti jas žalingais įpročiais. Vilniaus priklausomybės ligų centre teikiamos konsultacijos yra nemokamos ir anonimiškos. Dėl išsamesnės informacijos galima skambinti tel. (8 5) 216 00 14. Taip pat beveik visose Lietuvos savivaldybėse galima rasti priklausomybių konsultantą ar jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų koordinatorių, o visuomenės sveikatos biuruose galima gauti nemokamą psichologo konsultaciją. Pagalbos priemonių yra, tik reikia jomis pasinaudoti – drąsiai! Siūloma galimybė būti išgirstam ir reali pagalba, konsultavimas ar gydymas.

Jaunuoli, nepasiklysk savo problemų labirintuose. Džiaukis jaunyste, užuot žalojęs sveikatą. Problemas įveiksime kartu!