Photo by Noemi Ji from Pexels

Kas tas glitimas?

Jeigu trumpai ir konkrečiai – glitimas (arba kitaip „gliutenas“) yra kviečių luobelėje esantis baltymas, kuris dažnai suklijuoja įvairius maisto komponentus, ir taip sukuriamas galutinis gaminys (angl. „glue“ – „klijai“). Glitimo yra įvairiuose daug angliavandenių sudėtyje turinčiuose maisto produktuose – makaronuose, duonoje, košėse, kepiniuose, greitojo maisto produktuose, įvairiuose padažuose ir užpiluose. Nors kviečiai yra labai maistingi, tačiau daliai žmonių glitimas gali sukelti įvairių lengvų ir sunkių sveikatos sutrikimų.

Kodėl svarbu kalbėti apie glitimą ir jo netoleravimą? Šiandien dažnai galima išgirsti: „aš netoleruoju glitimo“, „nevalgau makaronų, nes juose yra glitimo“, „mane beria nuo glitimo“, „valgau dešrą be duonos, nes joje yra glitimo“... Kodėl žmonės taip dažnai nesako, kad netoleruoja, pvz., vištienos ar bananų?

Glitimas yra tarp 8 labiausiai paplitusių maisto alergenų ir net 0,4 proc. pasaulio gyventojų yra jam alergiški. Taip pat glitimas yra vienas labiausiai uždegimą skatinančių sudėtinių dalių. Šis baltymas, patekęs į jo netoleruojančio žmogaus organizmą, sukelia labai stiprią reakciją, kuri retkarčiais gali baigtis mirtimi. Liga, kai žmogus netoleruoja glitimo, yra vadinama celiakija. Verta paminėti, kad asmuo, kuris netoleruoja glitimo, nebūtinai serga celiakija, tiesiog jo organizmas sunkiai priima glitimo turintį maistą, tačiau tai labai sunkių reakcijų nesukelia.

Kaip galima įtarti, kad asmuo netoleruoja glitimo ar serga celiakija? Jei suvalgius maisto, kuriame yra kviečių, po kelių minučių ar po kelių valandų (kartais ir ilgiau) jaučiamas pilvo skausmas, pūtimas ir diskomfortas, prasideda viduriavimas, skrandžio ir galvos skausmai, atsiranda odos problemų ar pasireiškia bendras silpnumas – tai ženklas, kad derėtų riboti produktų, kuriuose yra glitimo, vartojimą. Pastebėjus šiuos netoleravimo požymius, vertėtų kreiptis į sveikatos specialistus, nes glitimo netoleravimą ar celiakiją galima patvirtinti tik atlikus klinikinius tyrimus.

Nustačius glitimo netoleravimą, būtina užtikrinti visavertę mitybą – atsisakius kviečių produktų, netenkama nemažai B grupės vitaminų, kalio, magnio, cinko, geležies, skaidulų, tad į savo racioną reikėtų įtraukti daugiau ankštinių produktų, vaisių, daržovių, kruopų, kuriose nėra glitimo (ryžiai, grikiai, soros, kukurūzai), sėklų, riešutų, raudonos mėsos, bulvių, kiaušinių, avokadų ir žuvų. Kol kas vienas iš efektyviausių celiakijos (glitimo netoleravimo) gydymo būdų yra begliutenės dietos laikymasis. Kaip jau minėta, atsisakius glitimo, organizmui gali imti trūkti nemažai vitaminų ir mineralų, tad derėtų reguliariai atlikti kraujo tyrimus.

Net ir atsisakius ar negalint vartoti tam tikrų produktų, įmanoma maitintis tinkamai ir subalansuotai – svarbu suvartoti pakankamą kiekį baltymų, riebalų, angliavandenių ir skaidulų, gerti pakankamai vandens, atsisakyti pridėtinio cukraus ir saldiklių. Net jei mitybos pokyčiai būna maži, jie labai reikšmingi, nes užkerta kelią daugeliui ligų, pagerina sveikatą ir bendrą gyvenimo kokybę!