Photo by cottonbro from Pexels

Apie persivalgymą

Kaip ilgai trunka persivalgymo priepuoliai? Persivalgymo priepuolių trukmė priklauso nuo konkrečios valgymo problemos ar sutrikimo. Oksfordo universiteto stebėjimų duomenimis, žmonėms, kurie po persivalgymo priepuolių „išvalo“ organizmą (t. y. kompensuoja persivalgymą dirbtinai sukeltu vėmimu arba vidurių laisvinamaisiais vaistais ar diuretikais), persivalgymo priepuoliai paprastai trunka maždaug valandą. Neatsikratantiems suvalgyto maisto, jie užsitęsia vidutiniškai dvigubai ilgiau. Greičiausiai taip yra todėl, kad pirmieji nori kuo greičiau baigti persivalgyti ir išsivemti, kad kiek įmanoma sumažintų įsisavinto maisto kiekį (apie tai plačiau kalbėsime vėliau).

Kokiu maistu persivalgoma? Žmonės dažniausiai persivalgo saldaus arba sotaus maisto. Kai kurie teigia, kad renkasi „uždraustą“, „pavojingą“ arba tukinantį maistą. Aišku, kad persivalgymo priepuolių metu daugiausia suvalgoma tokių produktų, kurių šiaip jau stengiamasi vengti.

Ar dažniausiai persivalgoma angliavandeniais? Tai – mitas. Daug angliavandenių turinčiais patiekalais persivalgoma ne daugiau nei mažiau jų turinčiais. Svarbu, kiek maisto suvalgome, o ne kokios sudėties. Žmonės dažniausiai persivalgo įvairių desertų – tortų, pyragaičių, šokolado, ledų ir pan. Kaip pabrėžia Kolumbijos universiteto profesorius dr. Timothy’is Walshas, juose yra daugiau riebalų nei angliavandenių, pavyzdžiui, 57 % kalorijų vaniliniuose leduose yra iš riebalų ir tik 36 % – iš angliavandenių. Tad skambi frazė „potraukis angliavandeniams“ tėra mitas.

Kiek kalorijų suvartojama persivalgymo priepuolio metu? Persivalgymo priepuolio metu žmonės suvalgo labai nevienodus maisto kiekius. Kai kurie – tiesiog milžiniškus. Retkarčiais vienu kartu gaunama nuo 15 000 iki 20 000 kalorijų. Tačiau tai nėra tipiška. Kai pacientų prašoma tiksliai apibūdinti, ką jie suvalgė, ir, remiantis gautais duomenimis, suskaičiuojamos kalorijos, pasirodo, kad tipiško persivalgymo priepuolio metu paprastai suvartojama nuo 1 000 iki 2 000 kalorijų. Ketvirtadalis suvartoja daugiau kaip 2 000 kalorijų, t. y. daugiau už daugumos moterų visos dienos kalorijų vidurkį. Svarbu, kad šie duomenys patvirtinti laboratoriniais tyrimais – panašūs rezultatai buvo gauti tyrimų su savanoriais metu, kai buvo stebėta jų suvalgyto maisto energinė vertė. Dar vieno tyrimo metu paaiškėjo, kad vienas iš penkių nervine bulimija sergančių žmonių persivalgymo priepuolio metu suvartodavo daugiau nei 5 000, o vienas iš šešių – daugiau kaip 6 000 kalorijų.

Kodėl taip sunku nustatyti pastovaus persivalgymo priežastis? Pastovų persivalgymą retai pavyksta įveikti per vieną dieną. Viltis nustatyti priežastį ir ją pašalinti (propaguoti tam tikrą abstinenciją, kurią sudaro dvylikos žingsnių progama (plačiau apie tai – kituose įrašuose)) nėra reali. Verta pamėginti suprasti, kodėl taip sunku atskleisti pastovaus persivalgymo priežastį. Vis dėlto, nors ją užčiuopti sudėtinga, daugiau žinoma apie tai, kaip pastovų persivalgymą gydyti.