Seksualinė įtampa paauglystėje

Per erotines fantazijas jaunas žmogus gali atrasti savo lytinį identitetą ir orientaciją. Seksualinio elgesio formavimasis prasideda jau paauglystėje. Atsiradusi fiziologinė įtampa skatina jaunuolį išsikrauti.

Kas yra masturbacija?

Masturbacija – lytinis elgesys, pasireiškiantis ritmiška lytinių organų stimuliacija, siekiant pajusti malonumą.

Kodėl kyla noras masturbuotis?

Dažnai paaugliai masturbuojasi lytinės brandos metu, labai sustiprėjus lytiniam potraukiui. Paauglystėje savistimuliacija turi konkrečią paskirtį – jaunuoliams masturbavimasis padeda suvokti naujus potyrius, susijusius su genitalijomis.

Masturbacija skatina hormono dopamino gamybą. Dopaminas – natūralus cheminis junginys, leidžiantis pajusti malonumą. Masturbuodamiesi jaunuoliai patiria intensyvų malonumą, kurį sukelia organizme išsiskyrusi dopamino dozė.

Vaikinams masturbacija leidžia atsikratyti sėklos pertekliaus. Fiziologiškai susikaupę spermatozoidai spaudžia nervų galūnėles ir sukelia diskomfortą. Masturbuojantis sumažėja seksualinė įtampa, sapnuojama mažiau erotinių sapnų. Taip pat sumažėja nevalingi spermos išsiliejimai (poliucijos). Merginoms masturbavimosi fiziologinio pagrindo nėra. Tyrimai taip pat rodo, kad jos tai daro rečiau.

Ar masturbacija gali pakenkti?

Masturbacija nėra žalinga. Dauguma seksologų masturbaciją vadina tiesiog seksualine praktika, kai dėl jauno amžiaus žmonės neturi lytinių santykių.

Vis dėlto dažna masturbacija vaikinams gali sukelti maudimą papilvėje. Tiek vaikinams, tiek merginoms nuo dažno ir intensyvaus savo genitalijų lietimo ar trynimo lytiniai organai gali tapti jautrūs ir šiek tiek skausmingi.

Kaip dažnai galima masturbuotis?

Nėra skaičiaus, kuris nurodytų, kaip dažnai normalu liesti savo lytinius organus. Masturbacijos dažnumas yra individualus. Paauglystėje tai – labai natūralus reiškinys, kurį patiria beveik visi paaugliai, ir jokių neigiamų pasekmių jis nesukelia. Tačiau jeigu masturbacija pradeda kenkti, dėl jos tampa sunku lankyti mokyklą, bendrauti, atlikti kasdienę veiklą, jaunuolis nebesugeba kontroliuoti savo elgesio, nors ir nori nustoti taip elgtis, kai mintis apie masturbacija tokia įkyri, kad įtampa neatslūgsta, kol nepasimasturbuojama, reikėtų pasikonsultuoti su urologu, psichologu ar psichiatru.