Photo by cottonbro from Pexels

Atsakingas seksas

Rugsėjo 26 dieną kasmet minima Pasaulinė kontracepcijos diena, kurią sveikatos priežiūros specialistai kalba apie „atsakingą seksą“ siekiant išvengti neplanuoto nėštumo ir lytiškai plintančių infekcijų (LPI). Būtent šią dieną 1968 m. Jungtinės Tautos paskelbė teisę į kontracepciją ir šeimos planavimą. Tai padaryti buvo nuspręsta dėl to, kad iš visame pasaulyje per metus suskaičiuojamų 80 mln. neplanuoto nėštumo atvejų maždaug 58 proc. baigiasi abortu. Dažniausia neplanuoto nėštumo priežastis yra tai, kad poros nesinaudoja kontracepcijos priemonėmis.

Naujausi duomenys rodo, kad pasaulyje, taip pat Lietuvoje, daugiausia nėštumą nutraukia 20–24 metų moterys. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, kasmet moterų sprendimu mūsų šalyje atliekama iki 5000 abortų. Nors šis skaičius nuolat mažėja, būtina propaguoti tarp jaunuolių saugų seksą.

Taigi kaip pasirūpinti, kad seksas būtų atsakingas, ir išvengti neplanuoto nėštumo ar LPI?

  • Pirmiausia pasirink tinkamą (-us) partnerį (-ius). Paprastai kalbant, kuo daugiau lytinių partnerių turėsi, tuo labiau didės rizika užsikrėsti LPI. Žinoma, tai nereiškia, kad visą gyvenimą reikia nugyventi su vienu partneriu. Visgi renkantis sekso partnerį patartina pagalvoti, kokios kontracepcijos priemonės jums abiem tinka, pasitikrinti dėl LPI ir paraginti tai padaryti savo antrąją pusę. Toks pokalbis su vaikinu ar mergina neturėtų būti tabu. Priešingai, su savo partneriu (-e) turi jaustis patogiai ir tai neturi būti sunki pokalbio tema!
  • Pasirink tinkamą kontracepciją. Šiuo metu egzistuoja daugybė kontraceptinių priemonių (prezervatyvai, hormoninės tabletės, pleistrai, spiralės ir t. t.). Jų tiek daug, kad galima net sutrikti. Padėti apsisaugoti nuo neplanuoto nėštumo ar LPI gali konsultacijos dėl kontracepcijos su šeimos gydytoju, vaistininku ir paieška internete. Patikimų, mokslu grįstų faktų apie tai gali rasti svetainėje www.sveikatostinklas.lt, kontracepcijos skiltyje. Kai atliksi šiuos namų darbus, galėsi mėgautis seksu su apsaugos priemonėmis, kurios tinka tau ir tavo partneriui (-ei).
  • Spontaniškas seksas geras tik filmuose. Realybė yra tokia: žmonės, apsvaigę nuo alkoholio ar narkotikų, praranda kontrolę ir dažniausiai pamiršta kontracepciją. Kadangi nesaugus seksas gali turėti rimtų pasekmių, geriausia apie tai pagalvoti iš anksto. Be to, moksliniai faktai liudija, kad apsvaigus nuo alkoholio ar kitų psichiką veikiančių medžiagų mažėja lytinis jautrumas. Kitaip tariant, seksas yra mažiau malonus. Todėl lytinius santykius geriausia planuoti.

„Atsakingas seksas“ reiškia atsakomybę ne tik už save, bet ir už sekso partnerį. Taigi naudok kontraceptines priemones ir mėgaukis seksu atsakingai!