Kova su valgymo sutrikimais. Ko tikėtis?

Valgymo sutrikimai yra psichologinių problemų sprendimas per valgymo elgesį. Kaip tai veikia? Valgymo sutrikimai tarsi išgelbsti nuo aplinkos spaudimo būti tobulam ir lydimam sėkmės. Menkos savigarbos mergaitės ir berniukai dažnai užauga valgymo sutrikimais sergančiais jaunuoliais. Jiems būdinga prasta streso tolerancija.

Turintys valgymo sutrikimų asmenys nuolat stengiasi atitikti kitų lūkesčius, neformuoja savo vertybių ir nuostatų, mąsto griežtomis kategorijomis, nesupranta, kodėl taip jaučiasi. Elgesys tęsiamas nepaisant pasekmių: stresą malšina valgymu, neigia savo problemą, šį elgesį slepia nuo aplinkinių, meluoja. Valgymo sutrikimai panašūs į priklausomybes nuo cheminių medžiagų.

Ryšys su depresija. Depresinis sutrikimas nustatomas nuo 7 iki 18 proc. suaugusių pacientų, sergančių nervine anoreksija, o tarp paauglių merginų, kurioms diagnozuota nervinė anoreksija, nuotaikos sutrikimų pastebima iki 60,4 proc. atvejų.

Dažniausi valgymo sutrikimai yra anoreksija, nervinė bulimija ir persivalgymas. Valgymo sutrikimai ilgainiui pažeidžia kaulus, virškinimo sistemą, dantis ir burną, širdį, gali būti mirties priežastis. Dažniausiai suserga paaugliai ir jaunos moterys. Nervinę bulimiją dažnai keičia anoreksija ir atvirkščiai. Nervinė anoreksija dėl savo ypatumų, ypač – egosintoniškumo, yra sunkiai įveikiama liga. Egosintoniškumas – savo ligos simptomų suvokimas kaip labai vertingų. Dėl šios savybės sergantieji valgymo sutrikimais yra linkę nutraukti gydymą, žavisi savo ligota išvaizda ir ligos sukeliama kančia, randa pozityvių ligos aspektų, tokių kaip išskirtinumas ar valia.

Pagalbos būdai

Medicininė pagalba – tai mitybą, fizinį aktyvumą reguliuojantis medikamentinis gydymas. Psichologinė pagalba – darbas su mintimis, emocijomis, maitinimosi elgesio keitimas. Gali būti pasitelkiama elgesio terapija, dialektinė elgesio terapija, kūno ir dėmesingų judesių terapija, kūno terapija, joga, šokis.

Žingsniai pagalbos link:

Problemos pripažinimas. Svarbu pripažinti sau, kad esi silpnesnis už savo sutrikimą. Nepripažinus vis labiau žalojamas kūnas ir tolstama nuo sveiko gyvenimo. Nenorą kalbėti apie sunkumus, susijusius su valgymu, paaiškina ir faktas, kad dauguma sergančiųjų nesididžiuoja savo liga ir stengiasi ją slėpti. Nors visuomenėje idealizuojamas lieknumas, valgymo sutrikimai ir jų išraiškos dažniausiai nesuprantami ir smerkiami. Valgymo sutrikimo gydymas gali trukti mėnesius, metus ar dar ilgiau.

Išorinės pagalbos svarba. Valgymo sutrikimo gydymas yra ilgas ir nelengvas procesas. Tik mažuma žmonių problemas įveikia patys. Svarbu pagalbos kreiptis kuo anksčiau, kol yra daugiau galimybių pasveikti. Svarbu turėti planą, kaip įveikti skirtingus sveikimo etapus. Sveikimą neišvengiamai lydi diskomfortas. Svarbu jį iškentėti, tyrinėti save ir savo kūno pojūčius. Gydantis atkryčiai neišvengiami. Net ir pasveikus išlieka perfekcionistiškos asmenybės tendencijos.