Kas yra ŽPV?

ŽPV – žmogaus papilomos virusas. Dažniausiai tai lėtinė infekcija, kuri, veikiant rizikos veiksniams, gali sukelti įvairius odos, viršutinių kvėpavimo takų, lytinių organų sistemos gleivinės pažeidimus ir ligas, kurių pavojingiausia yra vėžys.

Trumpai apie ŽPV

ŽPV – dažniausia pasaulyje lytiškai perduodama infekcija. Visų rūšių ŽPV gali būti užsikrečiama ne tik lytinių santykių metu, bet ir kontaktiniu būdu – per odą ir gleivinės mikrotraumų vietas. Galima užsikrėsti iš karto ne vieno, o kelių tipų ŽPV. Yra daugiau kaip 100 ŽPV rūšių, apie 40 iš jų gali užkrėsti lytinius organus. 

Kas gali užsikrėsti ŽPV?

Žmogaus papilomos virusas nesirenka lyties ar amžiaus. Per lytinius santykius (vagininius, oralinius, analinius) ŽPV gali užsikrėsti kiekvienas. ŽPV užsikrėtusi motina gimdydama virusą gali perduoti naujagimiui.

Kokius simptomus sukelia ŽPV?

Dauguma užsikrėtusiųjų nejaučia jokių simptomų. Susidūrus su ŽPV, žmogaus imuninė sistema apsisaugo nuo viruso daromos žalos, atpažindama ir sunaikindama virusą bei pakitusias ląsteles, todėl apie 90 proc. susirgusiųjų per 2 metus pasveiksta savaime. Vis dėlto kartais ŽPV infekcija organizme lieka ir sukelia lėtinį uždegimą ar kitų sveikatos problemų. Jei žmogaus imuninė sistema silpna, ŽPV sukeliamos karpos ir kiti ikivėžiniai lytinių organų pokyčiai gali kartotis.

Dažniausios ligos, kurias sukelia ŽPV

  • Odos karpos
  • Lytinių organų karpos
  • Gimdos kaklelio vėžys
  • Gerklų vėžys
  • Vulvos (moters lytinių organų) vėžys
  • Išangės vėžys

Kaip apsisaugoti nuo ŽPV?

Vakcinacija. Skiepais abiejų lyčių asmenis (vyrus ir moteris) galima apsaugoti nuo ŽPV sukeliamų infekcijų, taigi ir su ŽPV susijusių ligų, įskaitant lytinių organų ir išangės karpas, gimdos kaklelio vėžį ir kitas ŽPV sukeliamas vėžines ligas.

Prezervatyvo naudojimas. Nors prezervatyvai nuo ŽPV neapsaugo 100 proc. (neuždengia visų odos vietų), tačiau dažnesnis taisyklingas prezervatyvų naudojimas siejamas su mažesne užsikrėtimo ŽPV rizika.

Saugesnis lytinis elgesys. Susilaikymas nuo ankstyvų lytinių santykių, taip pat atsitiktinių lytinių partnerių mažinimas.

Vėžio profilaktinė patikra. Geriausia vėžio prevencija yra ankstyvoji diagnostika. Vykdant gimdos kaklelio atrankinės patikros prevencinę programą, aptinkamos ikivėžinės gimdos kaklelio ligos, kurias galima išgydyti ir taip užkirsti kelią galimybei išsivystyti gimdos kaklelio vėžiui.

Kaip gydomas ŽPV?

Gydymo nuo paties viruso nėra. Dažniausiai žmogaus papilomos viruso infekcija diagnozuojama pastebėjus gleivinės ir odos pakitimus, todėl ŽPV sukeliami sveikatos sutrikimai gali būti gydomi įvairiais būdais. Konkretų gydymą skiria gydytojas.