Kokios kontraceptinės priemonės yra tinkamiausios paauglystėje?

Jei judu su partneriu (-e) sutarėte, kad abu norite mylėtis, vienas svarbiausių dalykų, apie kurį reikėtų pagalvoti ir pasitarti, yra kontracepcija. Iš 100 lytiškai aktyvių, bet jokių kontraceptinių priemonių nenaudojančių moterų net 85 pastoja per vienus metus.

Norint išvengti nepageidaujamo nėštumo, šiame amžiuje būtų patikimiausios hormoninės priemonės, bet vertėtų neužmiršti, kad jos neapsaugo nuo lytiškai plintančių ligų (kurių, beje, yra apie dvidešimt). Gyvenime atsiradus lytiniams santykiams, net ir vartojant hormoninius kontraceptikus kartu patartina naudoti prezervatyvą, ypač jei lytiniai partneriai keičiami.

Kokių kontraceptinių priemonių galima įsigyti ir naudoti be gydytojo konsultacijos ir be recepto?

Viena tokių priemonių – prezervatyvai. Juos gali naudoti visi norintieji sveiko lytinio gyvenimo, nepriklausomai nuo amžiaus. Prezervatyvų nesunku nusipirkti – jų rasi ne tik vaistinėse, bet ir įprastose maisto prekių parduotuvėse, degalinėse už nepalyginamai mažesnę nei kitų kontraceptinių priemonių kainą.

Be gydytojo recepto taip pat galima įsigyti spermicidų. Spermicidai naudojami prieš seksą: į makštį įšvirkščiama spermicidinio kremo, želė, įstumiama žvakutė ar gimdos kaklelio kempinė su spermicidais, neutralizuojančiais spermatozoidus – neleidžiančiais jiems judėti ir patekti į gimdą. Šios priemonės tinka, jei lytinių santykių turi retai, tačiau reikia turėti omenyje, kad jų kontraceptinis poveikis mažesnis nei prezervatyvo.

Kas yra skubioji kontracepcija?

Skubiąja kontracepcija vadinamos tabletės, kurios vartojamos skubiais atvejais – po neplanuotų, nesaugių lytinių santykių ar plyšus prezervatyvui. Pirmąją tabletę reikia išgerti per 72 valandas po tokių santykių, antrąją – po 12 valandų. Šios tabletės slopina ir vėlina ovuliaciją, lėtina apvaisinimo procesą arba neleidžia apvaisintam kiaušinėliui implantuotis gimdoje. Tačiau jei mergina jau nėščia, ši priemonė nėštumo nenutrauks. Nors skubiosios kontracepcijos tabletės taip pat parduodamos be recepto, jos turi būti vartojamos tik kraštutiniais atvejais, o ne nuolat!

Dar vienas svarbus dalykas!

Lytinio akto nutraukimas nėra kontracepcijos priemonė ir tikrai ne visada padės išvengti neplanuoto nėštumo!