Mitai apie kontracepciją

1 mitas. Per pirmuosius lytinius santykius pastoti neįmanoma

Merginos kūnas yra pasirengęs pastoti jau po pirmųjų mėnesinių. Dažnai manoma, kad per pirmuosius lytinius santykius pastoti negalima, tačiau ši informacija nepagrįsta – tai mitas. Norint išvengti neplanuoto nėštumo ir lytiškai plintančių ligų, kontraceptines priemones reikia naudoti nuo pirmųjų lytinių santykių.

2 mitas. Kontraceptinės tabletės sukelia antsvorį, nutukimą ar net vėžį

Seniau hormoninė kontracepcija sukeldavo nemažai nepageidaujamų reakcijų, bet naujos kartos kontraceptiniai preparatai yra patikimi ir tinkamai vartojami negali sukelti vėžio, nutukimo ar antsvorio. Svarbu paminėti, kad norint apsisaugoti nuo lytiškai plintančių ligų papildomai rekomenduojama naudoti prezervatyvą.

3 mitas. Hormoninė kontracepcija tinka tik vyresnio amžiaus moterims

Pasaulio sveikatos organizacija kaip vieną aktualiausių jaunuolių problemų įvardija pernelyg ankstyvą nėštumą. Taigi efektyviomis kontracepcijos priemonėmis patariama naudotis nuo pirmųjų lytinių santykių, nepriklausomai nuo amžiaus. Dažnai baiminamasi, esą pradėjus vartoti hormoninius kontraceptikus vėliau, norint susilaukti vaikų, bus sunkiau pastoti, tačiau tai – visiška netiesa. Hormoninė kontracepcija padeda planuoti nėštumą ir nesukelia nevaisingumo.

4 mitas. Hormoniniai kontraceptikai apsaugo nuo lytiniu būdu plintančių infekcijų

Nuo lytiškai plintančių ligų apsaugo tik viena kontracepcijos priemonė – prezervatyvai. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras pažymi, kad dažniausiai šiomis ligomis užsikrečiama lytinių santykių (vagininių, oralinių arba analinių) metu. Hormoninė kontracepcija išties gali padėti apsisaugoti nuo tam tikrų ligų, tačiau tik ne nuo lytiškai plintančių infekcijų.

5 mitas. Homoseksualiems lytiniams santykiams kontracepcija nereikalinga

Ilgą laiką buvo manoma, kad homoseksualioms poroms kontracepcijos nereikia, tačiau XX a. 9-ojo dešimtmečio AIDS krizė San Franciske, JAV, atskleidė, kad kontracepcija yra būtina visoms besimylinčioms poroms. Tuo metu vietos medikai pastebėjo, jog AIDS, tada vadinta kitu pavadinimu – GRIND (Gay-Related Autoimmune Disease – gėjų autoimuninė liga), plinta tarp homoseksualių porų ir imigrantų. Taip įvyko todėl, kad žmonės kontracepciją naudojo tik siekdami išvengti neplanuoto nėštumo. Prireikė dešimtmečio, kol mokslininkai išsiaiškino tikruosius lytiškai plintančių ligų užsikrėtimo būdus. Nors šis mitas seniai paneigtas, jis tarp žmonių vis dar gajus.