Keli mitai apie lytiškai plintančias ligas

Lytiškai plintančios ligos (LPI) yra tikrai visiems girdėtas ar net gerai pažįstama sąvoka. Tikrai yra net tokių žmonių, kurie drąsiai gali teigti, kad pakankamai gerai žino kaip jomis galima užsikrėsti, kaip apsisaugoti ir panašiai. Bet ar tikrai taip yra? Rugsėjo 4-oji yra Pasaulinė seksualinės sveikatos diena, jai paminėti Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai pasidalino kai kuriais klaidingais įsitikinimais, kurie sklando visuomenėje:

  1. „Kontracepcija apsaugo nuo LPI“ - Tai nėra tiesa. Hormoninė kontracepcija ( tokie kaip peroraliniai kontraceptikai, hormoninė spiralė ir pan.) neapsaugo nuo LPI.
  2. „Oralinių santykių metu LPI neužsikrečiama“ - netiesa. LPI plinta visų rūšių santykių metu. Jeigu paimtume pavyzdį sifilį, tai po oralinių santykių, pirmieji požymiai šios ligos (opelė) atsiranda ne lytinių organų srityje, o burnos srityje.
  3. „LPI užsikrečia tik tie žmonės, kurie turi daug lytinių partnerių“ - žmonės, kurie turi daug lytinių partnerių, jiems yra didesnė rizika užsikrėsti lytiškai plintančiomis infekcijomis. Tačiau net ir vienas, ypač atsitiktinis lytinis partneris, gali būti infekcijos šaltinis, nuo kurio galima užsikrėsti. Dažnai klausiama, kas yra „daug“ lytinių partnerių. Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijose, skirtose specialistams, yra pažymėta, jog jeigu asmuo turi daugiau negu vieną partnerį per metus, tai tokia elgsena turėtų būti vertinama kaip rizikinga su daug lytinių partnerių. Užsikrėsti LPI galima ir turint vieną lytinį partnerį. Pavyzdžiui, Lietuvoje kas antra moteris, kuriai diagnozuota kokia nors lytiškai plintanti infekcija, nurodo, jog užsikrėsti galėjo tik nuo vieno partnerio – sutuoktinio/sugyventinio ar nuolatinio partnerio.
  4. „Asmuo visada žino, kad yra užsikrėtęs lytiškai plintančia infekcija“ - deja, tai nėra tiesa, nes dauguma šių infekcijų yra besimptomės. Visos užkrečiamosios ligos turi savo inkubacinį laikotarpį, kur nors simptomai nepasireiškia, bet turint santykius su kitais žmonėmis, juos galima užkrėsti net patiems to nežinant. Pvz., ŽIV infekcijos vidutinis inkubacinis periodas trunka apie 3 savaites, tačiau infekcijos perdavimas galimas jau po poros parų.  
  5. „Vieną kartą persirgus sifiliu, susidaro imunitetas ir antrą kartą nebeužsikrečiama“ - ​netiesa. Persirgus sifiliu imunitetas nesusidaro, todėl galima užsikrėsti pakartotinai.
  6. „Du prezervatyvai geriau negu vienas“ - Nėra rekomenduojama naudoti kelis prezervatyvus vienu metu, nes dėl didelės trinties jie gali suplyšti. Tačiau visada patartina su savimi turėti kelias apsaugos priemones. Taip pat svarbu rinktis prezervatyvus atsižvelgiant į lytinių santykių pobūdį.
  7. „Apsiprausimas po lytinių santykių apsaugo nuo užsikrėtimo“ - nors asmens higienos palaikymas yra labai svarbus dalykas, tačiau tai nėra profilaktikos nuo LPI priemonė.

Mitų visada yra ir bus apie LPI, tačiau nereiškia, kad reikia jais 100% tikėti. Ne veltui, jie vadinami mitais. Todėl jeigu kyla nors mažytis įtarimas, kad galite būti užsikrėtę LPI, kuo greičiau kreipkitės į gydytoją dermatovenerologą, pas kurį jau nuo 17 metų nereikia šeimos gydytojo siuntimo.

Projektą vykdo:
Projektą finansuoja:
© 2016-2019 Sveikatos Tinklas. Visos teisės saugomos. Privatumas ir atsakomybė.