Lietuvos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriuje – naujovė

Lietuvos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriuje – naujovė

Paskutiniu metu tėvai, norėdami paskiepyti savo mergaites nuo gimdos kaklelio vėžį sukeliančio žmogaus papilomos viruso (ŽPV), vyko į kitas šalis, kur šia vakcina yra skiepijama nemokamai, arba Lietuvoje mokėdavo nemažus pinigus už šiuos skiepus. Mokėti ar vykti į kitas šalis nebereikės. Nemokama vakcina bus skiepijama 11 metų mergaitės, t. y. kurios gimė 2005 m. po rugsėjo 1 d. ir 2016 m. rugsėjo 1 d. ir vėliau joms sueis vienuolika metų. Skiepijimus žmogaus papilomos viruso vakcina šalyje numatyta pradėti nuo 2016 m. rugsėjo 1 dienos.  Kai tik vakcina atkeliauS į VšĮ Pasvalio pirminės asmens sveikatos priežiūros centrą, bus galima nurodyto amžiaus mergaitėms pasiskiepyti nemokamai.

Žmogaus papilomos viruso infekcija - tai virusinė, dažniausiai, lėtinė liga, kai šios infekcijos sukėlėjas, veikiant rizikos veiksniams, gali sukelti kliniškai įvairius odos, viršutinių kvėpavimo takų, lytinių organų sistemos gleivinių pažeidimus ar galimus ikivėžinius ar vėžinius susirgimus tokius, kaip makšties, varpos, išangės, tonzilių, liežuvio, gimdos kaklelio vėžį. Taip pat gali atsirasti odos ir genitalijų karpos (makšties, varpos, išangės, tarpvietės ir kt.). Šiuo metu žinoma daugiau kaip 200 žmogaus papilomos virusų tipų, iš kurių apie 40 tipų aptinkama lytinių organų gleivinėje. Kai kurie ŽPV tipai turi onkogeninių savybių, tai reiškia, kad jie gali sukelti vėžį.

ŽPV infekcijos šaltinis ir rezervuaras yra užsikrėtęs ŽPV žmogus. Daugelis žmonių, užsikrėtusių ŽPV, net neįtaria, jog yra užsikrėtę, kadangi virusas dažnai nesukelia jokių požymių ar simptomų ir yra viruso nešiotojai. ŽPV infekcija gali užsikrėsti ir būti jos nešiotojais ir moterys, ir vyrai, todėl neužkrėstos merginos ir moterys gali užsikrėsti  nuo užsikrėtusių vyrų ir atvirkščiai. Gimdos kaklelio vėžio išsivystymo rizika yra nedidelė, jei laiku diagnozuojami ir gydomi gimdos kaklelio ikivėžiniai pažeidimai, todėl būtina reguliariai langytis pas ginekologą. Moterims nuo 25 metų vieną kartą kas tris metus nemokamai daromas PAP testas, kuris nustato, ar organizme yra ikivėžinių gimdos kaklelio pokyčių.

Ką rodo statistika? Europoje gimdos kalelio vėžys yra antroje vietoje po krūties vėžio ir kasmet registruojama apie 33 000 susirgimo atvejų. Lietuvos vėžio registro duomenimis, kasmet Lietuvoje gimdos kalelio vėžys nustatomas nuo 400 iki 500 moterų, o mirtingumas siekia 10 atvejų 100 000 gyventojų ir tai vienas iš aukščiausių rodiklių Europos regione. Vilniaus universiteto onkologijos instituto duomenimis, moterų, sergančių gimdos kaklelio vėžiu, užkrečiamumas ŽPV siekia 92 proc., vyrauja ŽPV 16 tipas.

Galima stipriai sumažinti sergamumą, t.y. išvengti 70 proc. susirgimų gimdos kaklelio vėžiu, vykdant skiepus nuo ŽPV. Todėl Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja ŽPV skiepus, kaip labai efektyvią apsaugos priemonę, visoms šalims įtraukti į nacionalinius skiepų kalendorius ir vykdyti nemokamą mergaičių skiepijimą. 26 Europos šalys jau skiepija mergaites nuo ŽPV. Nuo šių metų mūsų šalis patenka į šį sąrašą.

Pasak gydytojų, galima pradėti skiepyti mergaites nuo 9 metų. Optimaliausia skiepijimų grupė yra 11–14 metų amžiaus mergaitės, nes  ŽPV skiepų esmė – užkirsti kelią virusui patekti į organizmą, t.y. iki lytinio gyvenimo pradžios. Šios vakcinos veiksmingiausios yra jaunoms, neturėjusioms lytinių santykių ir ŽPV neužsikrėtusioms mergaitėms. ŽPV vakcina yra skiepijama į raumenis. Vakcinavimo procedūra yra visiškai neskausminga ir saugi. Pakankamam imunitetui sudaryti reikia dviejų vakcinos dozių. Tarp pirmos ir antros dozių turi būti ne trumpesnis kaip 6 mėn. laikotarpis.

Svarbu tai, kad apie pusė moterų, kurioms nustatytas gimdos kaklelio vėžys, yra jaunos, darbingo ir produktyvaus amžiaus  (35 – 55 metų). Daugelis jų užsikrėtė vėžį sukeliančiais ŽPV tipais paauglystėje ar iki trisdešimtųjų gyvenimo metų. Tokie susirgimai labai palaužia moteris tiek fiziškai, tiek psichologiškai, kartu paveikia ir šalia esančius artimuosius. Todėl žiūrint į tolimesnę gyvenimo kokybės perspektyvą, palanku 11-14 metų amžiaus mergaitėms skiepytis nuo ŽPV.

 

Simona Pyragytė, vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė

Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuras

 

Parengta pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informaciją

Nuotrauka: http://nutritionfacts.org/video/why-might-vegetarians-have-less-hpv/

Projektą vykdo:
Projektą finansuoja:
© 2016-2019 Sveikatos Tinklas. Visos teisės saugomos. Privatumas ir atsakomybė.