Kaip pasitikėti žmogumi ir perdėtai nepavydėti?

Kaip pasitikėti vaikinu, kuris anksčiau mėgdavo vienos nakties nuotykius, bet dabar sako, kad tai buvo kvailystės ir jis jau nebe toks?

Labas, dėkui už klausimą. Suprantu, kodėl kyla nepasitikėjimo jausmas ir natūralu, kad tokioje situacijoje yra sunku nepavydėti. Mūsų pasitikėjimo, tiek savimi, tiek kitais, jausmas yra įtakojamas ankstesnių mūsų patirčių. Dažnai būna taip, kad žmogus anksčiau patyręs tam tikrų išdavysčių kartėlį, perdėtai bijos tą patirti ir vėl. Iš to gali kilti pavydo, nesaugumo jausmai, noras sukontroliuoti situacijas ir pan. Manau, kad tavo mintis tikrai racionali - jeigu mano vaikinas anksčiau elgėsi neatsakingai, taip gali pasielgti ir vėl. Racionalioji tavo mąstymo dalis sako, kad tai yra rizika ir tokios nemalonios patirties tau reikėtų pasisaugoti. Jeigu tai būtų pvz. automobilio pirkimo klausimas ir žinotum, kad jis buvo prieš tai dalyvavęs eismo įvykiuose – priimti sprendimą būtų paprasčiau. Bet deja, su žmonėmis nėra taip paprasta, ir visų pirmiausia dėl to, jog žmonės ne taip kaip automobiliai gali keistis ir nebūtinai praeities įvykiai apsprendžia, kokie mes būsime ateityje.

Į tavo klausimą, kaip pasitikėti žmogumi ir nepavydėti, galiu atsakyti, tik banaliai, kad tą padaryti sunku. Ramumo jausmas greičiausiai neateis savaime. Santykius kuria du žmonės ir jų pagrindas yra pasitikėjimas vienas kitu. Tas jausmas išlaiko kartu poras dešimtmečiais, o tuo pačiu labai daug jų ir išskiria. Jeigu jauti, kad tai „tavo žmogus“ ir nori į šiuos santykius investuoti, mažinti nerimo ir pavydo jausmą gali padėti kalbėjimas apie šiuos kylančius jausmus su vaikinu. Jeigu jausi, kad pavydo ar nepasitikėjimo jausmo ir kitose srityse yra daugiau nei norėtųsi, kartais gerai pasikalbėti su kažkuo iš šalies, pvz psichologu.  

Į klausimą atsakė:

Liudas Švipas
Psichologas