Kaip "kovoti" su nemiga?

Laba diena, vakarais nuolat jaučiu nerimą, sunku atsipalaiduoti, ko pasekoje visiškai negaliu užmigti, o jeigu ir užmiegu, naktį 2-3 kartus prabundu. Atsikeliu nepailsėjus.. kokių imtis priemonių, kad pavyktų pagaliau pailsėti ir išsimiegoti?

Dėkui už klausimą. Suprantu, jog kova su nemiga gali tapti tikrai varginanti. 

Nemigos priežastys gali būti įvairios, bet dažniausiai tai siejama su padidėjusiu nerimu arba su prastesne miego higiena.

Viena iš galimų priežasčių, kuri lemia prastesnę miego kokybę, yra miego higiena - tai tam tikri ritualai, kurie yra svarbūs, norint paruošti savo kūną ir mąstymą miego laikui. Šia tema daug rašoma, rekomenduočiau apie tai paskaityti ir pabandyti padirbėti formuojant šiuos įpročiius. 

Tačiau tavo klausime labiausiai dėmesį atkreipiau į žodį "nerimą", kuris spėju ir galėtų labiausiai neigiamai veikti tavo miegą. Nerimas dažniausiai kyla iš ne iki galo įsisąmonintų baimių. Dažnai žmonės nerimauja dėl tam tikrų dalykų, kurie jiems gali nutikti ateityje, o kartais tą gali sąlygoti praeities įvykiai, kurie sukelia tam tikras asociacijas. Kaip taisyklė, labiau pažinus savo nerimo priežastis ir tarsi siūlą išnarpliojus jo sąsajas su šia diena - jis mažėja. Nerimą pažinti ir išmokti kontroliuoti reikia laiko, refleksijų ir dažniausiai kito asmens, galinčio pasižiūrėti "iš šalies". Todėl dėl nerimo, ypatingai jei pati jauti, kad tai jis kaltininkas, rekomenduočiau kreiptis pas kvalifikuotą psichologą, bei raginčiau nedelsti, kol būsena ne pablogėjo. 

 

 

Keletas nuorodų apie miego kokybęhttps://www.asirpsichologija.lt/miego-higiena-ka-daryti-ir-ko-atsisakyti/ https://www.15min.lt/gyvenimas/naujiena/mityba/gydytoja-neurologe-r-masaitiene-apie-miego-higiena-ka-daryti-ir-ko-atsisakyti-1030-761902

Į klausimą atsakė:

Liudas Švipas
Psichologas