Kaip išvengti vienatvės jausmo esant saviizoliacijoje ilgesnį laiką nei 2 sav.?

Esant saviizoliacijoje ilgesnį laiką pasidaro sunkiau būti vienam, ypač jeigu žmogus yra ekstravertas. Kokių turite patarimų tokiais atvejais?

Sveiki, dėkoju už klausimą. Saviizoliacija tapo labai aktualus dalykas šiomis dienomis ir tai yra labai nauja patirtis, todėl tikiu, kad ši susiklosčiusi situacija, jog tenka būti saviizoliacijoje, kelia nemalonius jausmus. Rašote, kad sunku būti su vienatvės jausmu ir kaip jo išvengti. Manau visų pirma, nereikėtų bėgti nuo vienatvės jausmo, o priimti jį ir pabūti su juo, skirti kokybiško sau laiko, galbūt geresniam savęs pažinimui, šiuo metu organizuojama nemažai online seminarų, paskaitų įvairiausia tematika, tereikia paklausti savęs „Kas mane domina?". Jeigu vistik užvaldo nemalonios mintys ar jausmai, galbūt padėtų pokalbis su artimu žmogumi, dienoraščio rašymas, ar minčių nukreipimas į kitas veiklas. Siekiant sumažinti vienatvės jausmą, svarbu užimtumas, save motyvuoti veiklai. Būnant saviizoliacijoje labai svarbu išlaikyti įprastą rutiną, dienotvarkę, t.y. keltis ir eiti miegoti panašiu metu, kaip ir anksčiau, valgyti įprastai. Taip pat susikurti tinkamą darbo ar mokymosi erdvę, o ne gulinėti lovoje ar ant sofos. Laiko leidimas lovoje gali bloginti emocinę būseną, sukurti slogumo jausmą.

Psichologinė savijauta neatsiejama nuo fizinio aktyvumo. Todėl labai svarbu nepamiršti fizinės veiklos (mankšta, joga, kvėpavimo pratimai, meditacija). Jeigu ir reguliariai nesportuojate, dabar gali būti tinkamas metas pradėti. Internete gausu vaizdo įrašų su nemokamomis treniruotėmis. Taip pat siūlyčiau susiplanuoti kelias dienas į priekį ką naudingo galite atlikti (namų ruoša, asmeniniai poreikiai ir pan.), susidaryti darbų ir malonumų tvarkaraštį. Šis laikas gali būti puiki galimybė susirasti malonumų, atrasti ar prisiminti senus hobius, pomėgius (knygų skaitymas, kulinarija, rankdarbiai, menai, filmai, serialai, video žaidimai ir pan.)

Šiais technologijų laikais palaikyti santykius su draugais ir artimaisiais taip pat nėra sudėtinga. Galite pažiūrėti į šią situaciją kūrybiškai, pvz. organizuoti virtualius susitikimus su draugais, kurių metu galite užsiimti bendra veikla, pvz. kartu vakarieniauti, aptarti žiūrėtą bendrą filmą ir pan. Patarčiau bandyti kuo labiau priimti esamą situaciją, suvokti, jog tai nepakeičiama, t.y. susitaikyti su dalykais, kurių negalime kontroliuoti. Beto, situacija juk laikina, anksčiau ar vėliau saviizoliacija baigsis.

Į klausimą atsakė:

Liudas Švipas
Psichologas