Ką daryti, kai kankina stiprios abejonės?

Ką daryti, kai kankina stiprios abejonės (nemiga naktimis), nes nežinai ar tave iš tikrųjų myli, ar tai tik gera vaidyba ir makaronų kabinimas?

Labas, dėkoju už klausimą. Suprantu, kad dabartiniuose santykiuose jauti daug nerimo, kuris sukelia prastą emocinę būseną bei fizinius negalavimus, kaip nemiga. Greičiausiai nerimas kyla, nes nepasitiki savo draugu. Kalbant apie santykius, pasitikėjimas yra viena svarbiausių sąlygų tarpusavio santykiams. Visų pirma, svarbu išsiaiškinti, ar yra realių įrodymų, kodėl neverta pasitikėti žmogumi? Ar buvo situacijų būtent su šiuo žmogumi, kas verčia abejoti jo jausmais? Jeigu taip - tuomet svarbu atvirai pasikalbėti ir išsiaiškinti tarpusavyje, išsakyti, kaip tu jautiesi ir kaip jums toliau kartu kurti atvirus ir pasitikėjimu grįstus santykius. O jeigu realių įrodymų, kad jo jausmai ne nuoširdūs, nėra - tuomet vertėtų pamąstyti, kas verčia tave taip jaustis? Galbūt ankstesni nusivylimai santykiais? Pavydo jausmas? Ar kas? Kuriant santykius nevertėtų remtis skaudžiomis ankstesnėmis patirtimis, o labiau akcentuoti “čia ir dabar” laiką, vertinti esamos akimirkos išgyvenimus. Kad išmoktume pasitikėti kitais, visų pirma, reikia išmokti pasitikėti savimi. Suprasti, kas trukdo pasitikėti savimi ir kas galėtų padėti sustiprinti teigiamą savęs vertinimą (komplimentai sau, savo stiprybių įsivardinimas, savo pasiekimų ir darbų pastebėjimas ir pan.).

Atviras pokalbis ir gebėjimas išklausyti ir priimti kitą veda į pasitikėjimą. Jeigu jausi, kad pavydo ar nepasitikėjimo jausmo atsiranda vis daugiau ir jis nepagrįstai, kartais gerai pasikalbėti su kažkuo iš šalies, pvz psichologu. 

Į klausimą atsakė:

Liudas Švipas
Psichologas