Kaip pasakyti „Ne“ tabakui, alkoholiui ir kitoms psichoaktyvioms medžiagoms
2016-01-05
Regionas: 
Biržai
Renginio data: 
2016-01-05

Alkoholis, tabakas ir narkotikai turi įtakos mūsų fiziniam ir dvasiniam gyvenimui. Šios medžiagos gali paveikti mūsų emocijas, elgesį ir suvokimą. Net ir menkiausias pabandymas kelia grėsmę mūsų sveikatai. Nedidelis narkotinių medžiagų kiekis veikia svaiginančiai, didesnės dozės sutrikdo psichinę veiklą iki sąmonės praradimo ir net mirties. Dažnas narkotinių medžiagų vartojimas per ilgesnį laiką taip paveikia nervų sistemą, kad be šių medžiagų ji nebegali gerai funkcionuoti: žmogus patiria taip vadinamus abstinencijos reiškinius ir jaučiasi taip blogai, jog turi vėl pavartoti nors ir nedidelį kiekį narkotinių medžiagų, kad savijauta pagerėtų. Taip vystosi didžiausia tabako, alkoholio ir narkotinių medžiagų vartojimo rizika - priklausomybė. Priklausomybė išsivysto tiek nuo narkotikų, tiek nuo tabako ar alkoholio. Visi svaiginimosi būdai gali tapti nusikaltimų, nelaimingų atsitikimų, savižudybių, apsinuodijimų, fizinės ir psichinės sveikatos sutrikimų priežastimi.
Alkoholį, tabaką ir narkotines medžiagas jauni žmonės dažnai pradeda vartoti dėl įvairių socialinių ar asmeninių priežasčių. Viena jų - socialinis spaudimas. Vartoti psichoaktyvias medžiagas mus dažnai paskatina draugų, bendraamžių įkalbinėjimai. Mes dažnai bijome būti atstumti, išjuokti, pavadinti bailiais, baltomis varnomis ir pan. Todėl labai svarbu išmokti pasakyti tvirtą “Ne” siūlymams vartoti svaiginančių medžiagų. Sakydami “Ne”, mes dažnai apsaugome save, savo interesus, vertybes. Gebėjimas pasakyti “Ne” rodo ne silpnumą, o žmogaus stiprybę. Jei jums vis dėlto sunku atsisakyti ir manote, kad galite „pasiaukoti“, prieš sakydamas „taip“ paklauskite savęs: Ar aš tikrai to noriu? Ar turiu tam pakankamai laiko? Kokios gali būti pasekmės? Kokie mano prioritetai? Kai kuriems žmonėms padeda ir „treniruotės“. Jei jaučiate, jog pasakyti “Ne” gali būti sunku, pradėkite sakyti „ne“ mažiems prašymams, kasdieniams reikalams. Pavyzdžiui, pasakykite broliui ar seseriai, kad neberuošite už jį namų darbų ar nedarysite arbatos.
Psichologai išskiria keturis sakymo “Ne” privalumus. Visų pirma, sakydami “Ne”, jūs siekiate savo, o ne kito žmogaus, tikslų. Taigi, atsisakę surūkyti cigaretę, jūs tausojate savo sveikatą ir gerinate savo gyvenimo kokybę. Antra, sakydami “Ne”, jūs liekate ištikimas savo principams ir vertybėms. Jei jūsų šeimoje yra skiepijami sveikos gyvensenos principai, jūsų tėvai ar seneliai nevartoja psichoaktyvių medžiagų, atsisakydami jas vartoti, jūs liekate ištikimas savo šeimos vertybėms. Net jei gyvenate aplinkoje, kurioje rūkoma ir geriama, atsisakydami vartoti svaiginančias medžiagas, jūs ugdote ir stiprinate savo asmenybę. Trečia, sakydami “Ne”, jūs apsaugote save nuo galimo išnaudojimo. Ir ketvirta, sakydami “Ne”, jūs įgyjate stiprybės pakeisti situaciją, t.y. atsisakydami vartoti psichoaktyvias medžiagas, jūs išvengiate galimų liūdnų pasekmių, tokių kaip nelaimingi atsitikimai, avarijos, apsinuodijimai ir pan.
Taigi kaip atsisakyti, kai atkakliai siūloma alkoholio ar narkotikų? Štai keletas patarimų:
- “Ne” sakykite tuojau pat;
- “Ne” sakykite tvirtu balsu;
- “Ne” sakykite garsiai ir aiškiai;
- Žiūrėkite pašnekovui į akis;
- Neatsiprašinėkite.
Literatūroje taip pat išskiriami keli būdai, kuriuos žinodami lengviau atsisakysite nepriimtino pasiūlymo. Jei jums atkakliai siūlo pavartoti svaiginančių medžiagų, jūs galite:
- sumenkinti siūlymą. - “Aš tikrai savęs nežudysiu, aš gyvenime turiu tikslų”, “Kokiems galams vartoti tokias šlykštynes?”, “Ačiū, nenoriu, aš mačiau, kaip atrodo žmonės, rūkantys žolę. Vaizdas tikrai klaikus”;
- ignoruoti siūlymą, apsimeti, kad jo neišgirdote;
- nukreipti dėmesį į kitus dalykus ar pasiūlyti veikti ką nors kita. - “Ačiū, bet nenoriu. Klausyk, ar matei, kokį kamuolį Juozui tėvai nupirko?”, “Vakar nusipirkau naują kompiuterinį žaidimą, eime parodysiu”;
- prisidėti prie kitos grupės, kompanijos;
- paprasčiausiai pasitraukti į šalį;
- mandagiai, bet tvirtai pasakyti “ačiū, ne”;
- vengti tokių situacijų, numatyti jas iš anksto;
- tarsi sugedusi plokštelė kartoti žodelį “ne”. Pateikite vieną priežastį, kodėl nenorite vartoti svaiginančių medžiagų ir ją kartokite. - “Ačiū, bet ne. Man nuo jų bloga”. Pakartokite tai, jei jus toliau spaudžia;
- paaiškinti atsisakymo priežastį. - “Rytoj man svarbios varžybos, tikrai negaliu pasirodyti blogai”, “Negaliu, turėsiu padėti mamai tvarkyti sodybą”.
Pabaigai, dar keletas pavyzdžių, kuriuos galima naudoti, kai norite atsisakyti siūlymo vartoti psichoaktyvias medžiagas, tačiau tvirtą “Ne” pasakyti nedrąsu ar gėda. Esant tokiai situacijai, galite teigti: “Aš alergiškas alkoholiui”, “Negaliu vartoti alkoholio, nes geriu vaistus”, “Tėtis sužinojo, kad rūkiau praeitą savaitę ir tikrai nebenoriu įkliūti”, “Negaliu gerti, nes dalyvausiu svarbiose varžybose kitą savaitę, privalau būti kaip įmanoma labiau susikaupęs”, “Mano dėdė - policijos pareigūnas. Jis svečiuosis šįvakar pas mus. Negaliu rizikuoti”, “Mano tėtis nuolat geria, girdėjau, jog tai paveldima. Nenoriu rizikuoti”. Žinoma, kiekvieną iš šių pavyzdžių turite pritaikyti savo gyvenimui ir naudoti juos pagal esamą situaciją. Tačiau tai gali pagelbėti jums lengviau atsisakyti nepriimtino siūlymo.
Prisiminkite, jog išmokę pasakyti “Ne” psichoaktyvioms medžiagoms, išmoksite nustatyti ribas, kurios yra gyvybiškai reikalingos fizinei ir psichinei sveikatai, bei laisvės pojūčiui. Kitiems sakydami „Ne“, jūs pasirūpinsite ne tik savimi, bet ir išmoksite ramiai ir supratingai priimti kitų žmonių teisę taip pat atsakyti jums neigiamai.

Naudota literatūra:
1. Doc. Dr. Laima Bulotaitė. Alkoholio ir kitų narkotikų vartojimo prevencija mokykloje. Prieiga per internetą http://www.stok.lt/1narkotikai/narkotiku_prevencija.html
2. Europinė priklausomybės nuo narkotikų prevencijos programa. Gyvai. Vadovas mokytojui. Prevencija mokykloje. 2010. Prieiga per internetą http://www.mentor.lt/upload/medialibrary/8bb/8bb53feccc42908e0aa4afb9f1164cf8.pdf
3. M. Petrylaitė. Paauglių psichoaktyvių medžiagų vartojimo prevencinių veiklų vertinimas Radviliškio rajono bendrojo lavinimo mokyklose. 2013.
4. Mokykla be narkotikų, 2001
5. http://www.treatmentsolutions.com/15-ways-a-teen-can-say-no-to-alcohol-and-drugs/
6. http://www.generationnext.com.au/2010/10/strategies-teenagers-can-use-to-refuse-a-drink-and-still-look-cool/
7. http://www.psichologijatau.lt/menas-sakyti-ne/
8. https://www.psychologytoday.com/articles/201310/the-power-no

Informaciją parengė
Jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų koordinacinio centro psichologė
Edita Liuizienė