KVIEČIAME DALYVAUTI PROGRAMOJE „TU GALI MESTI RŪKYTI“
2019-01-28
Tema: 
Rūkymas, Kita
Regionas: 
Vilnius
Raktažodžiai: 
rūkymas, sveikata
Renginio data: 
2019-01-28

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras pradeda rūkančių asmenų konsultavimo programą ir kviečia suaugusius aktyviai registruotis į nemokamus pagalbos metantiems rūkyti užsiėmimus, vykstančius kas savaitę grupėje. Moksliniai tyrimai parodė, kad asmenys, kurie gauna psichologinę pagalbą ir vartoja rūkymo metimui skirtus vaistus daug sėkmingiau meta ir vėliau nebepradeda vėl rūkyti, negu tie, kurie mesti rūkyti bando vieni.

Galimybės sėkmingai mesti rūkyti didėja derinant medikamentinį gydymą ir elgesio keitimo terapijos pratimus grupėje bei meditacijų metu mokantis įsisąmoninti realybę tokią, kokia ji yra.

Nors šeimos gydytojai konsultuoja tūkstančius rūkorių per metus ir yra geriausiose pozicijose keisti rūkorių elgesį, tačiau Higienos instituto atlikti tyrimai rodo, kad teikti pagalbą metantiems rūkyti pacientams  trukdo gydytojų laiko stoka, naujausios informacijos apie pagalbos metodus ir žinių, kaip pakeisti pacientų požiūrį į rūkymą trūkumas. Tiesa, sveikatos ministerija aktyviai ėmėsi ieškoti būdų, kaip sukurti nacionalinę pagalbos metantiems rūkyti programą, tačiau kol kas pakopinės sistemos modelio ir kompensuojamų vaistų rūkymo nutraukimo gydymui Lietuvoje nėra, o visuomenėje išlieka nuomonė, kad mesti rūkyti reikia valios pastangomis.

Deja, tabako rūkymas sukelia psichologinę ir fiziologinę priklausomybę. Išmokę rūkyti asmenys dažniausiai rūko toliau ne todėl, kad tai teiktų didelį malonumą, o dėl to, kad be nikotino poveikio jie funkcionuoja blogai, tai yra patiria abstinencijos būklę – nerimą, įtampą, dirglumą, sumažėjusį dėmesingumą ir koncentraciją, padidėjusį apetitą, nemigą, galvos skausmą, įkyrų norą užsirūkyti ir kitus simptomus. Moksliniai tyrimai rodo, dauguma rūkorių norėtų mesti rūkyti, tačiau mažiau nei 5 – 7 proc. bandžiusiųjų pavyksta tai pasiekti valios pastangomis.  Net 70 proc. metusių rūkyti atkrinta (vėl pradeda rūkyti) per pirmus tris metus, todėl dažnai reikalinga pakartotinė gydytojo pagalba bei pakartotinės rūkančio asmens pastangos mesti. Įrodyta, kad trumpas gydytojo patarimas, medikamentinis gydymas (pakaitinė terapija nikotinu, vareniklinas, bupropionas), individuali ir grupinė elgesio psichoterapija yra veiksmingos pagalbos priemonės, padedančios mesti rūkyti.

Apie programą „Tu gali mesti rūkyti“

Standartinė gydymo programa sudaryta iš 6 grupinių užsiėmimų (prie grupės nauji nariai galės prisijungti bet kurio užsiėmimo metu). Kassavaitiniai 2 valandų trukmės susitikimai yra itin svarbu. Programos dalyviai turės atvykti šešiems užsiėmimams: vieną kartą prieš metant rūkyti, jų metimo dieną, o tada kartą per savaitę keturias savaites po metimo datos.

1 užsiėmimas: Išankstinis vertinimas

2 užsiėmimas:  Rūkymo nutraukimas

3 užsiėmimas: 1 savaitė metus rūkyti

4 užsiėmimas: 2 savaitė metus rūkyti

5 užsiėmimas: 3 savaitė metus rūkyti

6 užsiėmimas: 4 savaitė metus rūkyti

Pirmo užsiėmimo metu vertinsime bendrą pasirengimą mesti rūkyti ir stiprinsime moyvaciją bei pasitikėjima savimi.

Šios sesijos metu:

Įvertinsime pasirengimą ir gebėjimą mesti rūkyti.
Informuosime apie gydymo programą.
Įvertinsime esamus rūkymo įpročius.
Įvertinsime buvusius bandymus mesti rūkyti.
Paaiškinsime, kaip atsiranda tabako priklausomybė, ir įvertinsime priklausomybės nuo nikotino stiprumą.
Paaiškinsime visiško rūkymo nutraukimo svarbą ir „nė vieno dūmelio“ taisyklę.
Informuosite apie dažniausius šalutinius vaistų simptomus.
Aptarsite medikamentų vartojimo poreikį.
Nustatysime metimo rūkyti datą.
Skatinsime pasirašyti pasižadėjimą nerūkyti.
Aptarsime pasiruošimą.
Įsisąmoninto dėmesingumo (mindfulness) meditacija.
Atliksime disfunkcinių minčių perdirbimo pratimus.
 Antras užsiėmimas: „Metimo Data“.

„Jums bandant mesti rūkyti, neišvengiamai bus akimirkų, ypač pirmomis savaitėmis, kuomet parama ir padrąsinimas iš draugų, šeimos ir kolegų bus labai vertingi. Tai viena iš priežasčių, kodėl mes rekomenduojame papasakoti kiek įmanoma daugiau žmonių apie savo nusistatymą mesti rūkyti ir pranešti jiems, kad jums gali prireikti jų palaikymo. Ar yra daug žmonių, iš kurių tikitės sulaukti paramos, bandydamas mesti rūkyti?“

 Šios sesijos metu:

Įsitikinsime, kad asmuo yra pasirengęs ir gali mesti rūkyti.
Įsitikinsime, kad asmuo turi pakankamą kiekį vaistų. Taip pat aptarsime, ko klientas tikisi iš vaistų.
Aptarsime galimus abstinencijos simptomus arba galimą didelį poreikį rūkyti, bei kaip tokiais atvejais elgtis.
Aptarsime galimus kasdieninės rutinos pokyčius, kurie palengvintų metimo procesą.
Aptarsime, ką klientui daryti dėl pažįstamų, kurie rūko. Taip pat aptarsime, kur pacientas gali kreiptis pagalbos bei paramos.
Aptarsime, kokios galimos rizikingos situacijos galėtų iškilti šią savaitę.
Priminsime visiško nerūkymo svarbą.
Įvertinisme asmens pasiryžimą mesti rūkyti.
Aptarsite tolimesnius planus.
Medituosime („mindfulness“)
Atliksime disfunkcinių minčių perdirbimo pratimus. 
Trečias, ketvirtas, penktas užsiėmimas: 1, 2, 4 savaitės po metimo rūkyti dienos.

„Aš labai norėčiau išgirsti jus sakant, kad jūsų tikslas yra nerūkyti cigarečių – neužtraukti nei vieno dūmo, visą ateinančią savaitę. Ar jūs galite tai padaryti?“

Aptarsime, kaip grupės dalyviai ketina vartoti vaistus ir įsitikinti, kad jie turi pakankamą medikamentų kiekį, skirtą ateinančiai savaitei.
Aptartsime, kokių veiksmų imtis, kilus stipriam norui užsirūkyti.
Aptarsime, kur ir iš ko, šio bandymo mesti rūkyti metu, asmuo gaus paramos iškilus įvardintoms didelės rizikos situacijoms.
Priminsime taisyklę „nei vieno dūmelio“ ir įspėsime, kad tikimės juos išvystį ateinančią savaitę sėkmingai nerūkiusius, kad jų anglies monoksido rodiklis būtų žemas.
Nusiraminkite ir nepersistenkite. Bandymas mesti rūkyti gali būti kupinas streso, todėl jūs turite kiek galima daugiau atsipalaiduoti, tinkamai maitintis ir gerai išsimiegoti. Tiek, kiek galite, venkite streso ir nekelkite pernelyg didelių reikalavimų sau. Taip pat, nebijokite aplinkinių paprašyti paramos – net jeigu prašote tik būti tolerantiškiems jūsų atžvilgiu.
Įsisąmoninto dėmesingumo (mindfulness) meditacija.
Atliksime disfunkcinių minčių perdirbimo pratimus.
6 užsiėmimas: 4 savaites po Metimo Datos.

Ši sesija apims strategijas, kuriomis siekiama išvengti rūkymo ilgam laikotarpiui, taip pat ji siekia sustiprinti motyvaciją ir pasitikėjimą savimi bei sustiprinti buvusio rūkoriaus identitetą.

Įvertinisme progresą.
35. Konsultuosime apie tolesnį vaistų vartojimą ir užtikrinkite, kad asmuo žinotų, kur įsigyti papildomų vaistų.
Aptarsime siūlymu/raginimus rūkyti, kuriuos klientas patyrė, ir kaip jis tai gali spręsti ateityje.
Aptarsime bet kokią sudėtingą situaciją ir būdus kur kreiptis ir kaip spręsti galimus didelės rizikos atvejus ateityje.
Priminsime taisyklės „nerūkyti nė vienos“ svarbumą ir paskatinsime asmens įsipareigojimą.
Įsisąmoninto dėmesingumo (mindfulness) meditacija.
Kviečiame registruotis į programą el. paštu nerukau@vvsb.lt

Užsiėmimai vyksta kiekvieną pirmadienį ir ketvirtadienį 18 val. Polocko 12, Vilniaus visuomenės sveikatos biure (įėjimas pro medinius vartus)

Programos ir grupės vadovė: Med.dr.Viktorija Andrejevaitė, Tel. 868294236.