Photo by Tim  Samuel:

Kokia kontracepcija rekomenduojama paauglystės laikotarpiu (jeigu jaunuolis (-ė) apsisprendė pradėti lytinį gyvenimą)?

KOKIA KONTRACEPCIJA REKOMENDUOJAMA PAAUGLYSTĖS LAIKOTARPIU (JEIGU JAUNUOLIS (-Ė) APSISPRENDĖ PRADĖTI LYTINĮ GYVENIMĄ)?

Į šiuos ne itin jaukius, bet labai svarbius klausimus atsako „Kardiolita“ klinikų gydytoja akušerė-ginekologė Birutė Ramanauskienė.

Kokia yra galima kontracepcija paaugliams – merginoms ir vaikinams? Ar jie (ypač merginos) gali vartoti / naudoti tą patį, ką ir suaugusieji?

Yra daug paaugliams tinkamų kontracepcijos būdų. Jei naudojamas teisingai ir nuolat – prezervatyvas yra vienas iš svarbiausių šioje amžiaus grupėje. Paauglėms geras pasirinkimas gali būti mažų dozių kombinuotosios kontraceptinės tabletės. Indikacijos ir kontraindikacijos kontraceptikams šioje amžiaus grupėje iš esmės yra tokios pačios kaip vyresnėms moterims. Svarbi ir skubioji kontracepcija (po lytinio akto). Spermicidinių priemonių lengva įsigyti ir jas naudojant kartu su prezervatyvu apsauga gali būti efektyvi.

Ar merginos turi pradėti vartoti kontraceptines priemones tik jau pradėjusios seksualiai aktyvų gyvenimą ar nebūtinai? Juk jeigu jos tėvų prašys pinigų kontracepcijai, tai reikš prisipažinimą, kad jos seksualiai aktyvios? Galbūt kontracepciją galima suprasti plačiau?

Jeigu pora neplanuoja nėštumo, kontracepciją – vienokį ar kitokį būdą – reikia naudoti visada. Tėvų skiriamus dienpinigius galima leisti įvairiai, prezervatyvai nekainuoja daug, tačiau nauda šiuo atveju tikrai didelė, neplanuotas nėštumas paauglystėje visada bus katastrofa.

Ar galimos neigiamos pasekmės paauglėms, ilgą laiką vartojančioms tam tikras kontracepcijos priemones?

Neigiamos pasekmės galimos tada, kai paauglė konsultuojasi ne su gydytoju ginekologu, o vadovaujasi draugių patarimais ar pati savo nuožiūra pradeda vartoti geriamąsias kontraceptines priemones.

Viena kontraceptinė priemonė negali tikti visoms merginoms. Iš esmės mažų dozių geriamosios kontraceptinės tabletės yra saugios ir efektyvios. Prezervatyvai, spermicidinės priemonės šalutinio poveikio neturi, tačiau šalutinį poveikį gali turėti skubioji kontracepcija, ypač jei vartojama dažnai.

Kokį teigiamą poveikį gali turėti kontracepcija? Pavyzdžiui, vartojant kontraceptines tabletes galbūt mažėja jaunatvinis spuoguotumas?

Geriamosios kontraceptinės tabletės skiriamos ir gydymo tikslais – jos reguliuoja menstruacinį ciklą, mažina kraujavimą, gydo odą (spuogus). Visais atvejais dėl kontracepcijos rekomenduočiau pasikonsultuoti su specialistu – jis ne tik patars, bet ir parinks tinkamiausią priemonę.