Koks sekstingas yra saugus ir socialiai priimtas?

Nors seksualumas dažnai suvokiamas kaip paauglystės epizodas, išties jis vystosi visą gyvenimą. Paauglystė tėra intensyviausias seksualumo raidos etapas.

Paauglystėje, kai ypač aktualios seksualumo ir intymumo paieškos, kūniškumo tyrinėjimas ir intymių santykių mezgimas, labai populiaru dalytis intymiomis nuotraukomis ar vaizdo įrašais. Tai vadinama sekstingu (angl. sexting – žodžių sex (seksas) ir texting (žinučių siuntimas) junginys). Sekstingas – atvirai seksualaus turinio žinučių, apnuoginto ar nuogo kūno nuotraukų, filmukų siuntimas ar gavimas naudojantis bet kokiomis skaitmeninėmis technologijomis.

Sekstingas yra natūralaus raidos proceso dalis, bet dažnai būna neapgalvotas ir sukelia neigiamų pasekmių (intymių nuotraukų išplatinimas draugams, šeimos nariams, nuotraukų išspausdinimas ir pakabinimas mokykloje). Sekstingo aukos susilaukia kur kas daugiau neigiamų komentarų ir kaltinimų nei žmonės, kurie tas nuotraukas išplatino. Dėl išplatintų nuotraukų atsiranda rizika patirti patyčias, jausti grėsmę savo reputacijai internete, išgyventi nerimą dėl ateities, jei jas vis dar bus galima rasti internete praėjus keleriems ar keliolikai metų.

Taigi svarbu paminėti pagrindines taisykles, kurios padeda suprasti, koks sekstingas ar kitas intymus bendravimas internete yra saugus ir socialiai priimtinas. Jas įvardija Akvilė Giniotaitė, Vilniaus universiteto doktorantė, VšĮ Įvairovės ir edukacijos namų lytiškumo ugdymo specialistė:

  • Niekada savo nuotraukomis nesistenk nustebinti, t. y. nesiųsk nuogo(s) savęs nuotraukų niekam, kas jų neprašė. Tai darydamas (-a) negali tikėtis, kad jos bus saugios, be to, kitą asmenį įstumi į nemalonią situaciją.
  • Nesekstink su niekuo, kuo bent kiek nepasitiki. Svarbu įvertinti, kam siunti nuotrauką. Dažnai sekstingas laikomas azartišku ir smagiu užsiėmimu, bet svarbu prisiminti, kad internete ne visada galime būti tikri, kas mus stebi, skaito ir girdi kitoje ekrano pusėje. O jei nuotrauka atsiduria internete, ji ten lieka amžiams.
  • Palauk, kol santykiai taps rimti. Gali skambėti kaip elementari tiesa, tačiau svarbu priminti, kad neprivalai daryti nieko intymaus, jeigu to nenori. Jeigu mus kas nors spaudžia kaip nors elgtis, įtikti, įrodyti simpatiją, turime teisę pasakyti „ne“.
  • Niekada nesekstink, jeigu nesi tikra(s), ar 100 % to nori. Jei kyla nors menka abejonė, nedaryk to. Tai labai intymus procesas ir poelgis, tad svarbu gerai apgalvoti savo sprendimą.
  • Nukirpk savo veidą ir pasistenk, kad niekas negalėtų atpažinti, jog tai tavo kūnas. Jeigu nusprendi sekstinti, pasistenk, kad tavęs nebūtų galima atpažinti. Žinoma, sekstingo taisyklės yra kitokios – tačiau kas jas sudarė? Tikrai gali sau leisti pakeisti šias taisykles dėl savo saugumo.

Prieš išsiųsdami žinutę, apgalvokime galimas pasekmes.