Ką daryti, jei patiriu elektronines patyčias?

KAS TAI?

 Elektroninės patyčios – tai patyčios, vykstančios internete ar kitokioje virtualioje erdvėje, kuomet tyčiojamasi elektroniniais laiškais, žinutėmis, pokalbių svetainėse, socialiniuose tinkluose, taip pat naudojant mobiliuosius telefonus. Tai:

1. Įžeidinėjimai virtualioje erdvėje, kai vaikas yra įžeidinėjamas viešai, kitiems matant ar girdint, o tai gali sukelti baimės ir gėdos jausmą patyčias patiriančiam vaikui.

 2. Šmeižimas internete, kai apie vaiką ar jų grupę yra skleidžiami gandai. 

3. Apsimetimas kitu asmeniu ir kenkimas kito vaiko reputacijai. Elektroninėje erdvėje yra lengva išlikti anonimiškam ir slėpti savo tapatybę, taip pat galima apsimesti tuo, kuo iš tikrųjų nesi.

4. Apgaulės būdu išgaunama asmeninė informacija ir paviešinama kitiems. Tai gali būti asmeninės nuotraukos, vaizdo filmukai, prisijungimo duomenys ir kita svarbi vaikui informacija, kuria jis nenori dalintis su kitais.

5. Atstūmimas ir nepriėmimas į draugų grupę pokalbių kambariuose, socialiniuose tinkluose ir kt.

6. Persekiojimas, kuomet grasinama kaip nors pakenkti (pvz.,  sumušti) arba teigiama, kad vaikas yra paslapčia stebimas.

7. Įvairių su vaiku susijusių situacijų filmavimas ir įkėlimas bei platinimas internete. Vaikas gali būti filmuojamas jam nepatogiose situacijose, pavyzdžiui, netinkamai atsakinėjantis pamokoje, prastai atliekantis užduotį kūno kultūros pamokoje, taip pat gali būti filmuojami ir viešinami smurtiniai veiksmai prieš vaiką.  

DĖMESIO!

Jei elektroninėje erdvėje Jūs patyrėte patyčias ir kažkas naudoja Jūsų atvaizdą (pvz., nuotrauką, filmuotą medžiagą), žinokite, kad tai yra NETEISĖTA! Tuo metu būna nemalonu, baisu, bet jei norite, kad tai baigtųsi ir nesijaustumėte auka, reikia kreiptis pagalbos.  

Pirmiausia užfiksuokite patyčias, tai yra nufotografuokite ar nukopijuokite ekrano turinį (paspaudę klavišą print screen). Socialiniuose tinkluose galite užblokuoti iš Jūsų besityčiojantį asmenį. Taip pat galite kreiptis į paslaugos tiekėją ar puslapio administratorių, pranešdami apie netinkamą elgesį: kartais užtenka tik nuspausti tam skirtą mygtuką (pvz., report ad) ir nereikia nieko aiškinti. Detaliau galite sužinoti puslapyje https://esaugumas.lt/

Pagalbą gali suteikti ne vienas žmogus ar organizacija:

1. Tėvai.

2. Mokytojai, mokyklos psichologas, socialinis darbuotojas.

3. Galite skambinti, rašyti į nemokamas telefono linijas:

3.1. jaunimo telefono linija 8 800 28888;

3.2. vaikų linija 116 111.

4. Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba https://pranesk.draugiskasinternetas.lt/

5. Vaikų teisių tarnyba http://vaikoteises.lt/struktura-ir-kontaktai/kontaktai/teritoriniaiskyriai/

6. Policija.

7. Specialistai poliklinikose (psichologas, gydytojas).

 

Daugiau informacijos apie elektronines patyčias galima rasti https://www.bepatyciu.lt/vaikams/apie-patycias/apie-elektronines-patycias/

Projektą vykdo:
Projektą finansuoja:
© 2016-2019 Sveikatos Tinklas. Visos teisės saugomos. Privatumas ir atsakomybė.