Keli būdai, kaip suvaldyti skausmą be vaistų

Kadaise pasakyti medicinos pradininko Hipokrato žodžiai: “Skausmo malšinimas yra dieviškas darbas” -  neginčijama tiesa. Ir visi nors kartą susidūrę su skausmo pojūčiu, nesvarbu ar tai būtų ūmus trumpalaikis, ar ilgai besitęsiantis skausmas, negalėtų šiems žodžiams paprieštarauti.

Skausmo suvokimo kaita

Nuo neatmenamų laikų buvo ieškoma būdų, kaip skausmą malšinti. Tobulėjant mokslui, keitėsi ir požiūris į patį skausmą bei skausmo valdymo būdus. Anksčiau skausmas buvo suvokiamas tik kaip fiziologinis reiškinys – pagydžius ligą suprantamai turėjo praeiti ir skausmas. Biomedicininiu požiūriu skausmas atlieka tik signalinę funkciją, priverčiančią žmogų atsižvelgti į skaudamą vietą ir suprasti, kad su ja ne viskas gerai. Tačiau atsiradus platesniam biopsichosocialiniui skausmo suvokimo modeliui, skausmas įgijo ir kiek kitokią prasmę. Šis modelis atnešė naują suvokimą, kad skausmą gali sukelti ne tik įvairios biologinės priežastys – ligos, bet ir psichologiniai bei socialiniai veiksniai. Tad kalbant apie skausmą nevertėtų užmiršti, kad jam didelę įtaką daro žmogaus psichologinė būklė ir socialinė padėtis.

Tad kokie gi tie būdai skausmui valdyti?

Greičiausiai sakysite, kad pats paprasčiausias ir efektyviausias būdas skausmui valdyti yra medikamentai. Vis dėlto, lėtinis skausmas gali trukti ir metų metus, o vaistai, kaip žinia, kenkia ir net ne visuomet padeda. Tad ką daryti tokiu atveju? Yra siūloma keletas būdų, kuriais galima efektyviai mažinti skausmą, vaistus padedant į šalį, ar bent jau sumažinant jų kiekį. Čia ir aptarsime keletą būdų, kuriais suvaldyti skausmą:

  • Relaksacijos

Skausmas, o ypatingai lėtinis ilgai trunkantis skausmas, dažnai sukelia raumenų įtampą ir nerimą, kas kartu veikia ir skausmo pojūtį. Raumenų įtampa jau tiesiogiai yra skausminga, o nerimas didina žmogaus skausmo pojūtį. Siekiant sumažinti nerimą ir raumenų įtampą, kas sumažintų skausmo pojūtį, siūloma atlikti relaksacijos pratimus. Relaksacijos pratimų būna įvairiausių – nuo vaizduotės kelionių į saugias ir raminančias vietas, kvėpavimo pratimų iki aktyvių raumenų atpalaidavimo technikų. Tiesiog reikia atrasti, koks metodas jums geriausiai tinka. Nuolatos praktikuojant relaksacijos pratimus pajausite, kad nerimas ir raumenų įtampa kamuoja vis mažiau, o ir skausmo pojūtis nebe toks intensyvus. 

  • Emocijų valdymas

Stiprios emocijos, tokios kaip pyktis, baimė, nerimas, liūdesys yra normali reakcija į ligą. Negalime tikėtis, kad jausimės labai laimingi, kai dėl skausmo tenka atsisakyti mėgiamų veiklų, įprastinės gyvenimo rutinos. Deja, bet mūsų subjektyvus skausmo pojūtis yra didinamas ir lydinčių stiprių emocijų. Nerimas ir pyktis sukelia raumenų įtampą, kas skausmo pojūtį tik dar labiau paaštrina. Pavyzdžiui, žmonių, sergančių depresija, žemesnis skausmo pojūčio slenkstis, kas ir lemia stipresnį skausmo pojūtį. Savo emocijų valdymas padeda sukontroliuoti reakcijas į ilgai trunkantį skausmą ir per tai jį sumažina. Tad iš tiesų svarbu pasistengti nepasiduoti neigiamoms emocijoms ir nepamiršti pasilepinti mėgiama veikla.

  • Dėmesingo įsisąmoninimo praktikavimas

Vašingtono universitete buvo atliktas tyrimas, kuriuo siekta išsiaiškinti, kaip Dėmesingo įsisąmoninimo (angl. Mindfulness) streso mažinimo pratimai veikia ilgalaikį patiriamą skausmą. Rezultatai stebinantys – žmonės, kurie kasdien 26 savaites praktikavo Dėmesingo įsisąmoninimo pratimus išsakė sumažėjusį ilgalaikį skausmą, tuo tarpu tie, kurie nepraktikavo, tokio pokyčio nepastebėjo. Dėmesingo įsisąmoninimo pratimai padeda sumažinti įtampą, emocinį krūvį, kas kartu mažina ir suvoktą skausmą.

Projektą vykdo:
Projektą finansuoja:
© 2016-2019 Sveikatos Tinklas. Visos teisės saugomos. Privatumas ir atsakomybė.