Meilė sau – nepakeičiama seksu

Paauglystė – įdomus ir tuo pačiu sudėtingas gyvenimo periodas, kuriuo metu vyksta įvairūs fiziniai ir asmenybės pokyčiai. Šiuo periodu, itin sunku išlikti savimi, kai net neaišku „kas aš toks esu“ ir „kas vyksta su manimi“. Būti paaugle mergina – dar didesnis iššūkis, nes fiziniai pokyčiai itin ryškūs – juos reikia priimti, su jais susigyventi ir galiausiai pamilti. Lytinis brendimas padidina asmenybės pažeidžiamumą, o sumažėjusi savivertė (pasitikėjimas savimi) – išblaško taip, kad nebeaišku kaip reikėtų elgtis vienoje ar kitoje situacijoje.

Kartu su lytiniu brendimu, susiduriama su nauju jausmu: geismu. Labai dažnai, jaunam žmogui, tik įžengusiam į brendimą, sunku suvokti, kas tai yra meilė ir šiuo vardu suskumba pavadinti atsiradusį lytinį potraukį – geismą. Šis jausmas nėra blogas, svarbu išmokti jį atskirti ir tinkamai nukreipti. Kad tą padaryti reikia būti sąmoninga ir atsakinga asmenybe, o kaip tik šios dvi savybės paauglystėje nėra stabilios, ir tai irgi yra normalu. Tačiau atsiradę nauji jausmai, sumišimas, noras pažinti - skatina ankstyvus lytinius santykius.

Ankstyvi lytiniai santykiai – sudirgina lytinį centrą smegenų žievėje, dėl to sumažėja augimo hormono gamyba, o vietoj jo daug smarkiau pradeda gamintis hormonai skatinantys lytinių liaukų veiklą. Dėl to, mergaitėms platėja dubuo, sustorėja apatinė kūno dalis, didėja krūtys, nes organizmas skubiai pradeda rengtis motinystei. Augimui ir vystymuisi reikia energijos – jei ji panaudojama lytiniams santykiams, sutrinka normalus augimas.

Daugelis vaikinų anksti pradeda trokšti seksualiai suartėti, o merginos geismą pajunta vėliau. Tad reikėtų šiuos skirtumus įsidėmėti ir suprasti – tiek merginos, tiek vaikinai bręsta skirtingai, tačiau teisingai, taip yra surėdyta gamtos. Lytiniai santykiai – biologinė būtinybė, tai nėra kažkas purvino ar neteisingo, tačiau tai neturėtų būti aklu instinktu. Impulsyvumas – tai polinkis veikti iš karto, nesvarstant, negalvojant apie galimas pasekmes. Būtent šis jausmas dažnai pakiša koją priimti teisingus sprendimus. Brendimo laikotarpiu, psichosocialiniai gebėjimai, kurie gali pagerinti sprendimo priėmimą – dar nėra pasiekę brandos, todėl gali būti sunku reguliuoti emocijas ar atsispirti bendraamžių įtakai.

Ką daryti? Kaip, tuomet, bendrauti kai viena lytis trokšta suartėti, o kita – ne? Susilaikymas nuo ankstyvų lytinių santykių – tai energijos taupymas sportinei, meninei, mokslinei ar kitokiai veiklai, kuri padaro žmogų harmoninga, fiziškai ir dvasiškai brandžia asmenybe, kitaip tariant – reikia nukreipti dėmesį.

Geismas be jausmų išsenka greitai, todėl visiškai nenuostabu, kad, jį patenkinus norint būti šiuolaikišku ar iš smalsumo, patiriamas nusivylimas, apmaudas ir nuobodulys.

Savęs stebėjimas, emocijų atpažinimas ir savivertės kėlimas, turėtų būti tai, į ką reikėtų susitelkti paauglystės metu. Užplūdusias neigiamas emocijas pakeisti sportu, piešimu ar kita miela veikla, o ne atsitiktiniais lytiniais santykiais. Susilaikymas ir dėmesio nuo lytinių santykių troškimo nukreipimas – gera investicija į sveiką ateitį.

Projektą vykdo:
Projektą finansuoja:
© 2016-2019 Sveikatos Tinklas. Visos teisės saugomos. Privatumas ir atsakomybė.