Vartoju iš neturėjimo ką veikti ar dėl tėvų dėmesio stokos?

   2016 m. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento atliktu tyrimu buvo nustatyta, kad Lietuvoje dažniausiai vartojantys, bet kokias narkotines medžiagas yra asmenys, kurių amžius 15-34 metų. Taip pat, net 82 proc. tyrimo dalyvių nurodė, kad jų draugai /pažįstami žino, kad jie vartoja.

 Remiantis pateiktais duomenimis buvo apklaustas 28 metų vaikinas, kuris šiuo metu narkotikų nebevartoja.  Vaikinas pirmą kartą pradėjo vartoti narkotikus būdamas 16-kos metų. Paklaustas, kokios medžiagos buvo vartojamos jis atsakė, kad labai įvairios tiek cheminės sudėties, tiek augalinio tipo narkotinės medžiagos, įvairios tabletės, LSD, ekstazis, amfetaminas, kokainas, kanapių žiedai, kanapių dulkės.

  • Šios medžiagas buvo vartojamos dvejus metus, tad natūraliai kyla klausimas, kodėl buvo išmėgintos tokios skirtingos narkotikų rūšys?

Tikriausiai nenustebsite, tačiau dėl didelio noro būti „kietu“ draugų tarpe, drąsiu ir nebijančiu visko išbandyti. Žinoma tai buvo paauglystėje, o  vartojant brandesniam amžiuje aktualiausia yra poveikio stiprumas., todėl ir vartojamos medžiagos buvo keičiamos. Tiesa, žmogus pavartojęs heroino neberūkys „kanapių“. Kodėl? Na tarkim paimkite skaniausią pyragėlį ir prie seno mažiau skanaus grįžti jau nebesinori...

  • Kas Jus paskatino pradėti vartoti narkotikus? Nuo ko viskas prasidėjo?

Išskirčiau pagrindines priežastis tai: laisvas gyvenimo būdas, nepakankama tėvų priežiūra, drausmės stoka, netinkama aplinka, draugai ir užsiėmimų trūkumas.

  • Kas kiek laiko vartojote (kas dieną, kartą per savaitę, kas mėnesį, tik tam tikromis progomis)? Kiek tai Jums kainuodavo?

 Periodiškai, tam tikrais mėnesiais kas dieną, periodiškai kas savaitę, bendrai paskaičiavus tuo metu buvo ~20-30 Lt diena.

  • Iš kur gaudavote pinigų susimokėti už dozę?

Priklausomai nuo situacijos ir nuo reikiamos sumos. Užsiimdavau įvairiais trumpalaikiais darbais tiek legaliais , tiek nelegaliais. Kai neužtekdavo pinigų iš smulkių valymo darbų, tai tekdavo vogti ar pardavinėti narkotikus kitiems.

  • Kaip reagavo Jūsų artimieji draugai, šeima į jūsų polinkį? Ar jie žinojo?

Su artimaisiais santykių tuo metu nepalaikydavau, tai ir reakcijos didelės nesulaukdavau. Žinoma iki tol, kol viskas pasidarė gana rimta ir sudėtinga (problemų kiekiu ir svarba). Draugai elgdavosi iš principo gan panašiai, būdavome visi kartu.

  • Ar manote, kad tėvų ankstesnis įsikišimas būtų sustabdęs Jūsų polinkį išmėginti/vartoti narkotikus?

Taip, nes tik tuo atveju, kai tėvai atkreipė į mane dėmesį, mano situacija pasikeitė. Konkrečiai mano atveju, tėvai nuvedė mane pas kriminalistus, liepė išeiti iš mokyklos ir išsiuntė į užsienį gyventi, kad pakeisčiau aplinką. Užsienyje gyvenau pusę metų ir nuo tada viskas aprimo.

  • Ką Jums atnešė ši patirtis? Ką patartumėte tam jaunuoliui, kuris svarsto pradėti vartoti?

Atvirai sakant, aš iš dalies džiaugiuosi, kad pabandžiau viską ir dabar puikiai žinau, bet ne visiems pasiseka išlipti iš duobės. Tiems, kurie galvojate pradėti, norėčiau priminti tai, kad toks „pomėgis“ kainuoja labai didelius pinigus, pakeičia jūsų išvaizdą, dažniausiai tampate nusikaltėliais arba bent jau žinomais policijos veikėjais. Jau nekalbu apie priklausomybę ir pasikeitusį mąstymą. Jeigu norite atkreipti į save tėvų dėmesį, tai galite padaryti kitokiais būdais. Nors žinoma, didelė atsakomybė tenka ir tėvams, nes kiekvienas narkomanas yra kažkieno vaikas.

 

Remiantis šiuo pokalbiu galime kiekvienas sau iškelti klausimą ką darytume tokioje situacijoje būdami tėvai? Ką darytume jei norėtume pasirodyti kietais draugų būryje? Tačiau abiem atvejais mums reikia skirti ar gauti atitinkamą pagalbą, kad išvengtume stovėjimo prie bedugnės krašto.

Projektą vykdo:
Projektą finansuoja:
© 2016-2019 Sveikatos Tinklas. Visos teisės saugomos. Privatumas ir atsakomybė.