Ar toliau statysime savo ir kitų sveikatos pamatus ant tabako dūmų?

 

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rūkymo keliamą pavojų asmens ir visuomenės sveikatai lygina su epidemijų keliamais pavojais. Nėra nė vienos žmogaus organizmo sistemos, kuriai nekenktų rūkymas. Gegužės 31-oji – Pasaulinė diena be tabako! Pagrindinis šios dienos tikslas yra apsaugoti dabartinę ir būsimas kartas nuo tabako vartojimo sukeliamų sveikatos, socialinių, aplinkos ir ekonominių problemų bei priverstinio kvėpavimo tabako dūmais užterštu oru dėl pasyvaus rūkymo.
2016 m. gegužės 31 d. pasaulis, tame tarpe ir Lietuva, jau 27-ąjį kartą minėjo Pasaulinę dieną be tabako, kurios šių metų akcentas – obuolys. Taigi, net keletą metų iš eilės Lietuvoje rengiama akcija Pasaulinei dienai be tabako paminėti “Gėlė vietoj cigaretės!” vėl pasirodė nauju veidu pasipuošusia akcija “Obuolys vietoj cigaretės!”.
Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro darbuotojai kvietė rūkančius ir nerūkančius pasvaliečius paminėti ypatingą dieną, o rūkančio asmens cigaretę iškeisti į specialiu akcijos “Obuolys vietoj cigaretės” lipduku pažymėtu obuoliu. Šią dieną mokyklų sveikatos priežiūros specialistai organizavo pokalbius su mokiniais apie rūkymo žalą. Padalinti obuoliai kartu nešė žinią apie tai, kad metimas rūkyti yra efektyviausia priemonė siekiant apsisaugoti nuo rūkymo sukeltų ligų. Šiais metais svarstantys ar jau apsisprendę mesti rūkyti jau gali rasti naudingos informacijos svetainėje www.nerukysiu.lt. Skelbiama, kodėl verta mesti rūkyti bei kokie yra galimi pagalbos būdai, pagalbos Lietuvoje žemėlapiai, informacija apie įvairias metimo rūkyti programas bei daugybė naudingų patarimų.
Birželio 1 d. jau 15-ąjį kartą Lietuvoje vykdoma akcija „Gimiau nerūkanti/is". Akcijos metu, marškinėliais su užrašu „Gimiau nerūkantis" ar „Gimiau nerūkanti" apdovanojami „Pasaulinę dieną be tabako“ (gegužės 31 d.) gimę naujagimiai. Šia proga buvo apdovanoti ir VšĮ Pasvalio ligoninės Akušerijos skyriuje gimę du naujagimiai (mergaitė ir berniukas). Jais džiaugėsi ir sveikino Pasvalio ligoninės vadovas Rolandas Rastauskas, savivaldybės meras Gintautas Gegužinskas, savivaldybės gydytoja Dalia Vasiliūnienė, Visuomenės sveikatos biuro vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė Simona Pyragytė bei Pasvalio Lėvens pagrindinės mokyklos aštuntos klasės mokinės Greta Šimeliūnaitė ir Gabija Ginaitytė. Akcijos organizatoriai naujagimių tėvams tarsi už juos perduoda prašymą: „Leiskit gimti ir augti sveikiems“.
Tiek moters, tiek vyro rūkymas šeimoje gali tapti rimta kliūtimi norint susilaukti vaikų, o tėvų rūkymas gali reikšmingai pakenkti vaiko sveikatai. Pasyvus rūkymas nėštumo metu taip pat gali tapti vaisiaus ir jau gimusio vaiko sveikatos sutrikimų priežastimi. Augdami vaikai perima tėvų elgesio modelį ir patys dažniau pradeda rūkyti.
Rūkymo sukeltos ligos Lietuvai kasmet kainuoja apie 7000 gyvybių. Dėl šios priežasties akcijos organizatoriai, matydami vis labiau visuomenėje, o ypač tarp moterų, plintantį rūkymą, siekia informuoti visuomenę ir paraginti saugoti vaikų ir savo sveikatą.
Akcijos globėjas: Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas. Akcijos organizatorius: Kauno jaunimo narkologijos pagalbos centras. Akcijos vykdymo partneriai: Pasvalio rajono savivaldybė administracija ir Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras.

Parengta pagal Kauno jaunimo narkologijos pagalbos centro informaciją
Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro
vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė Simona Pyragytė

Projektą vykdo:
Projektą finansuoja:
© 2016-2019 Sveikatos Tinklas. Visos teisės saugomos. Privatumas ir atsakomybė.