Kodėl genda mūsų dantys?

 

Kodėl genda mūsų datys?
Dantų ėduonis yra infekcinė liga, kurią sukelia mūsų burnoje esančios bakterijos. Valgant į burną patekusius angliavandenius burnos bakterijos juos suskaido iki rūgščių, kurios ir pažeidžia dantis. Dantų ėduoniui sukelti reikia keleto veiksnių: angliavandenių, tam tikrų bakterijų, danties ir laiko. Bakterijos gali sukelti ne tik ėduonį, bet ir įvairius dantenų susirgimus.

Kad dantys negestų reikia:

 • stengtis užkandžiauti kuo rečiau.
 • venkti saldaus maisto, saldžių gėrimų.
 • kruopščiai nuo dantų nuvalyti minkštąsias apnašas.

Verta įsidėmėti, kad cukraus yra ne tik saldumynuose, bet ir daugumoje pieno, miltų ir net mėsos bei žuvies gaminių.

Burnos higiena
Tam, kad dantys mums tarnautų kuo ilgiau, turime juos tinkamai prižiūrėti. Būtent burnos higienos procedūros padės išvengti dantų ėduonies, palaikys dantenas sveikas ir galėsite gerokai ilgiau džiaugtis nuosavais dantimis. Burnos higiena gali būti dvejopa:

 • Profesionali – atliekama odontologo kabinete. Tokią procedūrą derėtų atlikti du kartus per metus – tik reguliarūs vizitai pas odontologą padės aptikti ėduonį pradiniuose vystymosi etapuose.
 • Individuali – asmeninė, atliekama du kartus per dieną – ryte po pusryčių ir vakare prieš miegą.

Dantų valymo schema
Tam, kad ant dantų neliktų apnašų, juos du kartus per dieną iš visų pusių reikia valyti minkštu dantų šepetėliu kartu masažuojant dantenas. Geriausia naudoti mišrius judesius, šitaip pašalinsite apnašas ne tik nuo viso dantų paviršiaus, bet ir nuo dantenų, o kartu jas pamasažuosite bei stimuliuosite.

 • Viršutinio ir apatinio žandikaulio išorinį dantų paviršių valykite vertikaliais, šluojamaisias bei sukamaisiais judesiais dantų šepetėlį prie dantų glaudžiant 45 laipsnių kampu, kad šereliai palįstų po dantenomis.
 • Valant dantis šepetėlio galvutė turi apimti maždaug 2 dantų sritį: patariama rekomenduojamais judesiais valyti apie 5 sekundes vienoje vietoje, kol išvalome visus dantų paviršius – išorinį, kramtomąjį ir vidinį. Bendrai dantų valymo procesas turi apimti ne trumpiau kaip 2-3 minutes, nes tik tada medžiagos esančios dantų pastoje pradeda veikti.
 • Šluojamaisiais judesiais valykite ir apatinio bei viršutinio žandikaulių krūminių dantų bei kaplių vidinius paviršius.
 • Kai šluojamaisiais judesiais valysite priekinių dantų vidinį paviršių, šepetėlį laikykite vertikaliai. Tam geriausia naudoti vadinamąjį vieno danties šepetėlį.
 • Kramtomąjį dantų paviršių valykite horizontaliais ar sukamaisiais judesiais laikydami šepetėlį taip, kad šereliai būtų statmeni dantims.
 • Būtina valyti ne tik dantis, bet ir liežuvį, nes ant jo kaupiasi daug mikrobų, ypač jei jūsų liežuvio speneliai yra ilgi.

DANTŲ IR BURNOS PRIEŽIŪROS PRIEMONĖS

Dantų šepetėliai
Dabar parduodama įvairių dantų šepetėlių. Norint gerai išvalyti burną, užtenka turėti minkštą dantų šepetėlį nedidele galvute. Kieti ar vidutinio kietumo šepetėliai tinka tik protezų valymui. Jei dantis valysime netinkamai, jie pasidarys jautrūs, gali nusitrinti kietieji audiniai.

Dantų šepetėlį reikia keisti, vos tik jo šereliai pradeda krypti į šonus ar šepetėlio naudojimo indikatorius pakeičia spalvą – maždaug kas 2-3 mėnesius. Neužmirškite nusipirkti naują šepetėlį, kai pasveiksite po infekcinės ligos – gripo, anginos, herpetinių burnos bėrimų. Rekomenduojama rinkitis sintetinio pluošto šepetėlius, nes jie elastiškesni, ne taip greitai lūžta, iškrypsta, nebijo vandens ir ant jų kaupiasi mažiau mikrobų.

Dantų pasta
Ji padeda lengviau išvalyti burną, be to, suteikia gerą kvapą. Kasdieniam naudojimui tinka bet kokia fluoro turinti dantų pasta. Jei norite įsigyti gydomųjų dantų pastų – balinamųjų, befluorių ar slopinančių dantų jautrumą, rekomenduojama pasitarti su gydytoju odontologu ar burnos higienistu, nes tokios pastos kartais gali ne padėti, o pakenkti.

Kad dantų pasta atliktų savo funkciją, joje turi būti veikliosios medžiagos. Dantų pasta ar gelis be veikliųjų, gydomųjų medžiagų vadinama higienine ir nestabdo ėduonies, negydo dantenų uždegimo ir kt. Tokios pastos tinka neturintiems dantų ir nešiojantiems protezus ar alergiškiems tam tikroms dantų pastos dalims. Tie, kurie sau ir savo vaikams parenka ekologiškas dantų pastas be fluoro, turėtų žinoti, kad jos neužkerta kelio ėduoniui.

Ant dantų pastos pakuotės yra nurodytas joje esantis fluoro kiekis. Jis išreiškiamas procentais arba ppm vienetais. Vaikams nuo pirmojo danties išdygimo iki 3 metų rekomenduojama naudoti dantų pastą su 500 ppm fluoro, 3-6 metų vaikams – 1000ppm, 6-18 metų – 1450 ppm fluoro turinčią pastą, o jos kiekis ant šepetuko turi atitikti vaiko mažojo piršto nago dydį. Suaugusiems rekomenduojamos dantų pastos, turinčios nuo 1000 iki 1450 ppm fluoro ir kiekis ant šepetuko turi būti žirnio dydžio. Šie standartai visuomet gali buti keičiami pagal gydančio gydytojo odontologo rekomendacijas. Verta paminėti, kad vartoti vienos rūšies dantų pastos ilgai nerekomenduojama, nes organizmas pamažu prie jos pripranta. Nė vienos dantų pastos negalima praryti.

Burnos skalavimo skysčiai
Yra rekomenduojama burnos higienos priemonė. Burnos skalavimo skysčiai lengvai patenka į sunkiai prieinamas burnos vietas, todėl juos reikia naudoti išsivalius dantis. Užtenka burną paskalauti maždaug 30 sekundžių.
Skalavimo skysčiai naudingi tuomet, kai sergate kokia nors burnos audinių liga. Dantų ėduonies profilaktikai, mažinti dantenų uždegimą ar prisotinti dantis mineralų. Negalima burnos skalavimo skysčių nuryti.

Dantų siūlas
Tai pagalbinė valymo priemonė. Juo lengvai, greitai ir patikimai išvalysite tarpdančius, tiltelius, dantų lyginamąjį lanką bei implantus. Pakietintus siūlo galus lengva ir patogu prakišti po tilteliu ar tarp implantuotų dantų. Siūlu tarpdančius valykite kartą per dieną, geriau – vakare, prieš valant dantis šepetėliu, nes į švarius tarpdančius lengviau patenka dantų pastoje esantis fluoras.

Pas odontologą turite vykti kuo skubiau, jei:

 • Dantys pasidarė jautrūs šaltam ar karštam maistui, bei kai jaučiamas skausmas sukandus.
 • Valant burną ištrykšta bent šiek tiek kraujo.
 • Kuri nors vieta burnoje patino, paburko, iššoko gumbelis.
 • Gleivinėje atsirado šiurkštus, žaizdotas, šašuotas, negyjantis plotas.

Balinti dantis gali ne visi!
Dantų balinimo procedūrą turėtų atlikti tik specialistai odontologai, nes tik jie žino, kada šios procedūros atlikti negalima, ir gali numatyti, kokiais atvejais nebus pasiektas norimas rezultatas, o kada norimą rezultatą galima pasiekti tik keliomis balinimo procedūromis, kada gali būti pažeistos dantenos, dantys gali pasidaryti jautrūs ir likti margi. Nerekomenduojama pirkti balinamųjų dantų priemonių nepasitarus su gydytoju odontologu.

Dantų higiena privaloma visiems
Pas gydytoją odontologą reikia eiti net tada, kai manote, jog jūsų dantys visiškai sveiki. Deja, profilaktiškai burnos sveikatą tikrinasi tik kas ketvirtas Lietuvos gyventojas. Žmonės bijo skausmo, kai kuriuos gąsdina nemalonios procedūros, ne vienas prisimena ankstesnę patirtį, o sėdėjimas pusiau gulomis odontologo kėdėje sukelia bejėgiškumo jausmą.

Būtent dėl per menkos dantų priežiūros, kariesas tampa didžiule problema ir vienintelis efektyvus kovos su šia liga būdas – dantų karieso profilaktika. Įrodyta, kad vieno danties gydymas nuo vaikystės iki senatvės – plombų pakeitimas, dantų šaknų gydymas, danties ištraukimas, implantas ir protezas yra 50 kartų brangiau nei to danties profilkatika ir jo išlaikymas sveiku. Siekiant išlaikyti sveiką dantį, reikia visai nedaug – jis turi būti švarus.

Taigi žmogus turi suprasti, kiek žalos galima padaryti sau nekreipiant dėmesio į burnos sveikatą, kuriai išlaikyti pagrindinis instrumentas yra dantų šepetukas.

Tekstą, pagal Lietuvos ir užsienio literatūrą, parengė:
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro
Visuomenės sveikatos administratorė
Evelina Maziliauskaitė

 

Pasidalink!

Projektą vykdo:
Projektą finansuoja:
© 2016-2018 Sveikatos Tinklas. Visos teisės saugomos. Privatumas ir atsakomybė.