Vaikinas su kuprine
Informacija apie Kuprinių svėrimo akciją 2013 metais
2013-11-06
Raktažodžiai: 
kuprinės, kuprinių svėrimas

Rokiškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras rugsėjo paskutinę savaitę Rokiškio rajono mokyklose vykdė kuprinių svėrimo akciją, kurios tikslas - dar kartą atkreipti mokyklų bendruomenių, tėvelių dėmesį, kokią žalą gali padaryti didelis svoris, užkrautas ant augančio vaiko stuburo.

Šiais metais vykdant šią akciją buvo pasvertas ne tik moksleivis bei jo kuprinė, bet ir įvertintas kuprinės tipas (kuprinė su vienu diržu, su dviem diržais ar tik su rankena). Atsižvelgta, kaip mokinys nešioja kuprinę - ant abiejų pečių, ant vieno peties ar rankoje. Sveriant kuprinės turinį atskirai, pasverti ir vadovėliai bei pratybų sąsiuviniai. Taip pat klausta pačių mokinių, ar kuprinė jiems yra ne per sunki. 

Siekiant išsiaiškinti, ar egzistuoja sunkios kuprinės problema, pasvertos 1450  1-6 klasių moksleivių kuprinės. Vertinant pačių mokinių nuomonę dėl kuprinės svorio, tik 148 mokinių kuprinė buvo per sunki.  

Moksleiviui rekomenduojamą nešti ne sunkesnę kaip 10 proc. savo kūno svorio kuprinę turėjo 875 moksleiviai. Kasdienis sunkesnės kaip 15 proc. kūno svorio kuprinės nešiojimas gali būti traktuojamas kaip moksleivio nugaros skausmų ar stuburo pakenkimų priežastis. 
Akcijos metu nustatyta, kad 503 moksleivių kuprinių svoris viršijo 10 proc. vaiko kūno masės, tai yra nuo 10 proc. iki 15 proc. kūno masės svorio, o 73 mokiniai  nešioja per sunkias, daugiau kaip 15 proc. jų kūno masės sudarančias mokyklines kurpines. Kuprinę su dviem diržais turėjo 1406 mokiniai, kuprinę su vienu diržu turėjo 39mokiniai, o rankena nešioja 5 mokiniai. 

Dažniausiai kuprinės būna per sunkios dėl jose esamų nereikalingų daiktų: visos savaitės pamokų knygų ar pratybų, kelių dailės reikmenų rinkinių ar visiškai mokykloje nereikalingų kolekcionuojamų lipdukų albumų. 

Primename, kad kuprinėje daiktai turėtų būti sudėti tvarkingai, kad neslidinėtų, o sunkiausius daiktus reikėtų dėti į tą skyrių, kuris yra arčiausiai nugaros, kuprinių išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti atšvaitai. Tuščia kuprinė turi sverti: pradinių klasių mokiniams - ne daugiau kaip 700 g, vyresniųjų klasių mokiniams - ne daugiau kaip 1000 g.

Mokiniams, kurių kuprinės buvo pasvertos, išdalinti informaciniai lapai su išsamia informacija apie rezultatus ir metodiniais nurodymais, kokia turi būti mokyklinė kuprinė.

Projektą vykdo:
Projektą finansuoja:
© 2016-2019 Sveikatos Tinklas. Visos teisės saugomos. Privatumas ir atsakomybė.