Aguonų galvos.

NARKOTIKAI

Žmonės visada ieškojo priemonių ir būdų, kurie leistų pakeisti sąmonės būseną ir patirti malonumą, todėl kiekviena visuomenė turi savo narkotikus. Pietų Europos teritorija apsodinta vynmedžiais iš kurių gaminamas vynas. Afrikoje ir Azijoje auga didžiuliai sklypai kanapių. Artimieji Rytai ir Azija gali girtis gražiais aguonų laikais, iš kurių gaminami opiatai. Amerikos žemyne auga kokamedžiai, tabakas. Ten kur klimatas nėra toks palankus auginti vieną ar kitą narkotinę medžiagą, pavyzdžiui, Europoje, vyrauja spirito gamybos tradicijos. Dažniausiai narkotikai asocijuojasi su švirkštais, adatomis, tačiau alkoholis, cigaretės taip pat yra narkotikai. Netgi arbatoje ir kavoje yra narkotinių medžiagų. Vienų narkotikų vartojimas yra laikomas priimtinu, o kiti narkotikai yra draudžiami. Tai yra visuomenės susitarimo reikalas. Be to, kai kurie narkotikai sukelia žymiai skaudesnes pasekmes tiek vartojančiam asmeniui, tiek visuomenei, todėl laikui bėgant valstybės išleido įstatymus, draudžiančius šiuos narkotikus.
Problematika: 

Apie narkotikų keliamą pavojų yra rašęs britų psichiatras David John Nutt. Jis teigia, jog yra trys kategorijos, kurios gana išsamiai apibūdina piktnaudžiavimo psichiką veikiančiomis medžiagomis žalą:

  • Individuali fizinė žala vartotojui, kurią sukelia narkotikų vartojimas: įvairių organų pažeidimai, širdies ligos, psichikos ligos, infekcinės ligos, kvėpavimo sutrikimai, mirtini apsinuodijimai ir kitos.
  • Narkotikų sukeliama priklausomybė. Priklausomybė susijusi su didėjančia tolerancija psichoaktyviai medžiagai, kai palaipsniui reikia vis didesnės dozės, kad pasiekti tą patį efektą. Kai negaunama narkotinės medžiagos, pasireiškia fizinė priklausomybė – drebulys, viduriavimas, prakaitavimas, nemiga.
  • Narkomanijos poveikis šeimoms, bendruomenėms ir visuomenei: pokyčiai šeimose ir socialiniame gyvenime, sveikatos priežiūros išlaidos, užkrečiamų ligų plitimas, nusikaltimai, nelaimingi atsitikimai, vagystės, sukčiavimas, smurtas, organizuotos nusikaltėlių grupuotės, kuriuos užsiima narkotikų platinimu tarptautiniu mastu.

Sprendimas: 

Narkotikai padeda pakeisti suvokimą, nuotaiką ar kitas psichologines būsenas. Tačiau yra daug saugesnių ir nežalingų būdų, kurie taip pat leidžia keisti savijautą, pavyzdžiui, sportuojant, gaminami vadinami laimės hormonai endorfinai, kurie pakelia nuotaiką ir suteikia energijos. Įtampas įveikti ir nervinį jautrumą nuraminti padeda miegas, bendravimas su artimais žmonėmis. Vienos priemonės turi pasekmių, kitos – ne. Vienos turi vienokių pasekmių, kitos – kitokių. Kiekvienas turi apsispręsti ir būti atsakingas už tai, kokias pasekmes renkasi.

Turinį parengė: 

Dr. Aušra Širvinskienė, Erika Matuizaitė

Pasidalink!

Projektą vykdo:
Projektą finansuoja:
© 2016-2018 Sveikatos Tinklas. Visos teisės saugomos. Privatumas ir atsakomybė.