Kaip įdegti, bet nenudegti?
2018-05-16
Tema: 
Kita
Regionas: 
Lietuva
Raktažodžiai: 
saulė, oda

Prasidėjus šiltajam metų sezonui daugelis skubame pasideginti, bet pamirštame, kad po žiemos mūsų oda būna jautresnė tiesioginiams saulės spinduliams ir galime ją stipriai nudeginti. Kad taip nenutiktų, R. Burbienė pataria naudoti apsaugos priemones, bet pabrėžia, kad specialūs apsauginiai kremai ir losjonai nuo saulės skirti ne tam, kad galėtumėte ilgiau joje būti, bet tam, kad apsaugotų mus nuo tiesioginių saulės spindulių. 

„Kasdienei apsaugai tinka apsaugos priemonė su SPF 15, o būdami saulėkaitoje – paplūdimyje ar  lauke – rinkitės SPF 30-50+ ir būtinai apsaugančius nuo UVA ir UVB spindulių. Vienam kartui jo reikėtų 2 mg/cm² arba 2 valgomųjų šaukštų visam kūnui. Išsitepkite juo likus 30 min. prieš einant į saulę, o kas 2 val. tepkitės kremu pakartotinai. Taip pat pasitepkite kiekvieną kartą išsimaudę ar po gausesnio suprakaitavimo, kadangi vanduo, oras ir smėlis sumažina jo efektyvumą“, – pataria ji. Ypač saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių reikia naujagimius ir kūdikius, kurių iki šešių mėnesių apsauginiais kremais nuo saulės tepti negalima.

Gydytoja išsklaido mitą, kad intensyvioms saulės vonioms odą galima „paruošti“. Dirbtinės „saulės“ ji apskritai pataria vengti: „Įdegis soliariume prieš išvykstant atostogauti tikrai nepadės, nes jis atitinka apsaugos faktorių viso labo tik SPF 2-3, o dirbtinių spindulių vonios metu patiriamas intensyvus UV spinduliuotės poveikis“.

„Saugaus įdegio nėra, – pabrėžia R. Burbienė. – Įdegimas odoje pasirodo po to, kai pažeidžiama ląstelių deoksiribonukleorūgštis (DNR). Pažeista DNR siunčia informaciją, kad organizmas turi pradėti melanino gamybą. Mokslininkai nustatė, kad nestiprūs DNR pažeidimai atsikuria per 24 val., todėl saikingai būdamas saulėje ir darydamas ilgesnes pertraukas tarp deginimųsi sveikas žmogus nepatirs sunkių pasekmių“.

Tekstą patalpino:
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro
Vaikų sveikatos skyriaus
Visuomenės sveikatos specialistė
Evelina Maziliauskaitė

Projektą vykdo:
Projektą finansuoja:
© 2016-2019 Sveikatos Tinklas. Visos teisės saugomos. Privatumas ir atsakomybė.