REIKIA DUOTI - KAD GALĖTUM IMTI
2016-07-08
Regionas: 
Lietuva
Raktažodžiai: 
kraujas, donorystė, gyvybė

Duoti kraujo – pilietinė kiekvieno žmogaus pareiga. Lietuvoje per metus reikia tūkstančių litrų kraujo, kad būtų išgelbėti žmonės, praradę didelį kraujo kiekį dėl sunkių chirurginių operacijų, patirtų traumų, avarijų, žarnyno kraujavimo ar komplikuoto gimdymo. Kraujo perpylimas skiriamas ir kraujo ligomis ar vėžiu sergantiems pacientams. Vienintelis kraujo gavimo šaltinis – kiti žmonės, o perpylimui naudojamas kraujas turi būti saugus, dovanotas sveikų donorų.

Kodėl kraujo donorystė naudinga?

Nes Tu gali išgelbėti save! Prieš kurį laiką buvo pristatytas mokslinis tyrimas, kuris atskleidė įdomų faktą. Reguliariai kraujo duodantys žmonės, kurie avarijos ar sudėtingos operacijos metu stipriai nukraujuoja, turi daug daugiau galimybių išgyventi nei kraujo neduodantys žmonės.

Kraujo donorystė nekenkia žmogaus organizmui!

Pagrindinis kraujo donorystės principas – jokios žalos donorui ir didžiausia nauda ligonio sveikatai. Jis aktualus jau daugelį dešimtmečių, nes vienas siekiama remti kilnią kraujo donorystės misiją ir skatinti žmones duoti kraujo kelis kartus per metus.

VšĮ Nacionaliniame kraujo centre donorų sveikata nuolat stebima ir vertinama. Lietuvos ir kitų šalių ilgametė patirtis rodo, kad nuolatinė kraujo donorystė neturi neigiamos įtakos donorų sveikatai.

Kraujo donorystė saugi

Žmogus, duodantis kraujo, negali užsikrėsti, nes visos medicinos priemonės – nuo adatėlės, kuria duriama į pirštą, iki kraujo surinkimo sistemos – yra sterilios ir naudojamos tik vieną kartą. Dūrio vieta taip pat labai kruopščiai dezinfekuojama. Kraują duoti saugu ir pačiame Nacionaliniame kraujo centre, ir miestų aikštėse įrengtose specialiose palapinėse.

KAIP TAPTI KRAUJO DONORU?

  • Jaunimas pats gali surinkti būrį bendraminčių ir tapti kraujo donorystės akcijos iniciatoriais!

1. ŽINGSNIS

  • Atvykti į Nacionalinio kraujo centro bet kurį padalinį Vilniuje arba kituose miestuose (kontaktai – http://kraujodonoryste.lt/page/kontaktai).
  • Kitas būdas tapti kraujo donoru – ateiti į Nacionalinio kraujo centro išvykų brigados organizuojamos kraujo donorystės akcijos vietą. Šių akcijų tvarkaraštis skelbiamas čia: http://kraujodonoryste.lt/, naujienų skiltyje.

2. ŽINGSNIS

  • Ateiti į registratūrą, kurioje Tave pasveikins padėka už dovanotą kraują! Šiandien kažkam išgelbėsi gyvybę!
  • Pateikus asmens dokumentą (pasą, asmens tapatybės kortelę arba kitą asmens tapatybę įrodantį dokumentą) būsi užregistruotas VšĮ Nacionalinio kraujo centro Donorų duomenų bazėje.
  • Registratūroje Tau bus pateikta kraujo donoro apklausos anketa ir donoro sutikimas/nesutikimas duoti kraujo, kuriuos reikės užpildyti.

3. ŽINGSNIS

Prieš duodant kraujo nustatoma: ABO kraujo grupė, rezus D antigenas, Kell sistemos K antigenas, hemoglobino kiekis kraujyje.
Kiekvieną kartą davus kraujo, jis tiriamas siekiant nustatyti, ar pacientas neserga: virusiniu hepatitu B, virusiniu hepatitu C, ŽIV, sifiliu.

4. ŽINGSNIS

Užpildžius kraujo donorų apklausos anketą ir donoro sutikimą/nesutikimą duoti kraujo, patenkama pas gydytoją. Pokalbio metu Tau gali būti užduoti klausimai, kurie svarbūs tiek Tau, tiek ligoniams, kuriems bus perpiltas kraujas. Gydytojas patikrins bendrą Tavo sveikatos būklę. Neradus sveikatos sutrikimų, leidžiama tapti donoru. Labai svarbu pateikti tikslią ir teisingą informaciją apie save. Visa informacija yra konfidenciali ir niekur neskelbiama.

DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI APIE KRAUJO DONORYSTĘ

Kas gali tapti kraujo donoru?

Kraujo donorais gali būti sveiki asmenys nuo 18 iki 65 metų amžiaus, savanoriškai duodantys kraujo ar jo sudėtinių dalių. Žmogaus kūno masė turi būti ne mažesnė nei 50 kilogramų.

Kokius dokumentus privalo turėti kraujo donoru norintis tapti žmogus?

Žmogus, norintis duoti kraujo, privalo turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą – asmens tapatybės kortelę, pasą ar vairuotojo pažymėjimą. 

Kaip pasirengti kraujo donorystei?

Prieš duodamas kraujo donoras privalo būti pailsėjęs, pavalgęs. Negalima kraujo duoti nevalgius, nes tai gali sukelti silpnumą. Dieną prieš duodant kraujo siūloma nevalgyti labai riebaus, aštraus maisto ir būtina gerti daugiau nei įprasta skysčių: mineralinio vandens, sulčių, arbatos. Nepatartina duoti kraujo po įtempto darbo, naktinės pamainos.

Kaip įvertinama būsimojo kraujo donoro sveikatos būklė?

Kiekvieną kartą duodamas kraujo, žmogus užpildo donoro apklausos anketą. Gydytojas patikrina bendrą donoro sveikatos būklę. Kraujo donoru leidžiama tapti įvertinus žmogaus sveikatos būklę.

Kiek kartų per metus galima duoti kraujo?

Moterims per metus leidžiama duoti kraujo keturis kartus, vyrams – šešis. Pertraukos tarp kraujo davimo privalo būti ne trumpesnės kaip 60 dienų.

Kaip elgtis po kraujo davimo?

Davus kraujo venos dūrio vietoje uždedamas sterilus spaudžiamasis tvarstis, kurio negalima nuimti 2 valandas, jo negalima drėkinti. Kraujo davęs donoras turi pailsėti nuo 10 iki 15 minučių. Labai retai dėl jaudulio prieš procedūrą, adatos dūrio baimės, nepailsėjus ar nepavalgius kraujo davimo metu ar po procedūros gali svaigti galva, išpilti prakaitas ar pasidaryti silpna. Jei pajutote nors vieną iš šių simptomų, nedelsdami pasakykite tai kraujo centro specialistams. Jie pasirengę Jums padėti. Kraujo davimo dieną patariama nesportuoti, nedirbti fizinio darbo. Davus kraujo rekomenduojama daugiau nei įprastai vartoti skysčių, valgyti lengvą maistą, nepatariama gerti stipraus alkoholio. 

Ar tiesa, jog tapus kraujo donoru ir pradėjus reguliariai duoti kraujo, jo organizmas pradeda gaminti daugiau ir negalima nutraukti donorystės?

Tai yra mitas, po kraujo davimo neatsiranda priklausomybė ar kraujo perteklius. Nesibaiminkite –būti kraujo donoru tikrai nėra pavojinga.

Kiek žmonių reikia surinkti, norint surengti kraujo donorystės akciją?

Norint surengti kraujo donorystės akciją, kad medikų brigada atvyktų į darbo vietą, reikia 10 žmonių, pasiryžusių duoti kraujo.

Ar galima duoti kraujo, jei prieš mėnesį sirgau gripu su aukšta temperatūra?

Jei ligos simptomai išnyko daugiau nei prieš 2 savaites ir Jūs jaučiatės gerai, galite būti kraujo donoru.

Kiek laiko derėtų palaukti nuo paskutinės mėnesinių dienos iki duodant kraujo?

Griežtų rekomendacijų nėra. Tai priklauso nuo mėnesinių gausumo.Prieš kiekvieną kraujo davimą ištiriamas hemoglobino kiekis kraujyje ir tai vienas iš rodiklių, ar žmogus gali būti kraujo donoru.

Jei kilo klausimų į kuriuos neradote atsakymų arba norėtumėte skubiai gauti atsakymą, rašykite el. paštu akcija@kraujodonoryste.lt

Daugiau informacijos galima rasti čia:

Parengė:
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro
Visuomenės sveikatos administratorė
Evelina Maziliauskaitė