Europa dar kartą patvirtina – ŽPV vakcina yra saugi
2016-01-12
Regionas: 
Lietuva
Renginio data: 
2016-01-12

Kiekvienais metais registruojami 52 tūkst. naujų gimdos kaklelio vėžio atvejų ir 26 tūkst. mirčių, susijusių su žmogaus papilomos virusu (ŽPV). ŽPV yra vienas pagrindinių gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksnių. Nors yra sukurta labai veiksminga ŽPV vakcina, vis tik nepagrįsti įtarimai neleidžia įtraukti šios vakcinos į skiepų programas kai kuriose šalyse.

Lapkričio 20 d. Europos medicinos agentūra (EMA) paskelbė ataskaitą, kuria patvirtino vakcinos saugumą. EMA buvo gavusi paklausimą iš Danijos, kuriame prašoma ištirti simptomus (svaigulys, alpimas, galvos skausmas, kiti skausmai), pasireiškusius po ŽPV vakcinos skyrimo paauglėms. Danija nėra vienintelė šalis registravusi tokius galimus šalutinius poveikius.

„Kartu su pirminėmis rekomendacijomis EMA patvirtina, kad nėra jokio priežastinio ryšio tarp ŽPV vakcinų (CervarixGardasil/Silgard ir Gardasil 9) ir kompleksinio regioninio skausmo sindromo (KRSS) bei posturalinės ortostatinės tachikardijos sindromo (POTS). Todėl nėra tikslo keisti dabartines ŽPV skiepų programas arba peržiūrėti vakcinų sudėtį“, – rašoma EMA ataskaitoje.

KRSS – tai lėtinio skausmo sindromas, paveikiantis galūnes, tuo tarpu POTS – tai būsena, kai širdies ritmas nenormaliai padidėja sėdant arba stojant ir yra lydimas kitų simptomų: svaigulio, alpimo, silpnumo, galvos skausmo, pykinimo ir nuovargio. Kai kuriems pacientams šie sutrikimai stipriai apsunkina gyvenimo kokybę. Abu šie sindromai pasireiškia visoje populiacijoje (įskaitant ir paauglius), nepriklausomai nuo vakcinacijos.

Agentūros ataskaitoje pateikiamas publikuotas tyrimas, klinikinių tyrimų duomenys ir įtariamų šalutinių poveikių ataskaita, paremta pacientų, sveikatos specialistų ir Europos Sąjungos šalių narių informacija.

Ataskaitoje teigiama, kad daugiau nei 80 mln. merginų ir moterų buvo paskiepytos ŽPV vakcina, o kai kuriose Europos šalyse skiepus gavo 90 proc. rekomenduojamos ŽPV vakcinos amžiaus grupės merginų. Tikimasi, kad vakcinų įtraukimas į nacionalines skiepų programas padės išvengti daugelio gimdos kaklelio vėžio (kasmet Europoje daugiau nei 20 tūst. mirčių) ir daugybės kitų vėžio formų atvejų bei ŽPV sukeltų susirgimų. Būtent todėl ŽPV vakcinos nauda stipriai atsveria žinomus šalutinius poveikius. Šių vakcinų saugumas bus ir toliau atsargiai monitoruojamas.

Su pilna EMA ataskaita dėl galimo šalutinio ŽPV vakcinos poveikio galite susipažinti čia.

Informacijos šaltinis
Naujienas sekite Viskas apie skiepus facebook paskyroje

Projektą vykdo:
Projektą finansuoja:
© 2016-2019 Sveikatos Tinklas. Visos teisės saugomos. Privatumas ir atsakomybė.