Klaidos žinutė

User warning: The following module is missing from the file system: turinio_tipai. In order to fix this, put the module back in its original location. For more information, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1128 of /home/seclt/domains/sveikatostinklas.lt/public_html/includes/bootstrap.inc).

Man artimas žmogus bandė nusižudyti, kaip galėčiau jam padėti?

Raktažodžiai: 
Vote up!
Vote down!

Taškai: 0

Prabalsavai teigiamai

Pirma, svarbu suprasti, kad tavo artimasis išgyvena daugybę jausmų - baimę, nusivylimą, pyktį, kaltę, gėdą - dėl bandymo nusižudyti. Neretai tikimasi ir bijoma nuvertinimo, priekaištų ir pasmerkimo iš aplinkinių, todėl gali vengti net ir artimų žmonių. Taigi svarbu parodyti artimajam, kad jis rūpi ir yra priimamas nepaisant jo poelgio.

Pirmosiomis dienomis po artimojo bandymo nusižudyti svarbiausia palaikyti kontaktą: aplankyti, paklausti kaip laikosi, ar nieko netrūksta, kalbėtis jam norimomis kalbėti temomis. Jei dar nežino, papasakoti pagrindinius faktus apie įvykį: kiek laiko buvo be sąmonės, kaip pateko į ligoninę, kas vyko po to. Apie bandymą nusižudyti kalbėti neutraliai: vengti priekaištų, moralizavimo, pašaipų, patiriamų sunkumų, jausmų, bandymo rimtumo nuvertinimo. Svarbu bendrauti lygiavertiškai: nelaikyti žmogaus silpnu ir pasitikėti jo gebėjimu pačiam pamažu savimi pasirūpinti ir kartu būti šalia, jei jam reikalinga parama.

Taip pat galima padėti artimajam pasiruošti galimoms aplinkinių reakcijoms (apkalbos, pašaipos, vengimas) bei padėti įsivardinti, kaip jis gali sau padėti užklupus sunkumams: kaip panaudoti savo stiprybes, į kuriuos žmones ar specialistus kreiptis palaikymo, pagalbos, kokia veikla užsiimti, kad palengvėtų bei pagerėtų nuotaika.

Į klausimą atsakė:

Monika Linartienė
Psichologė

Pasidalink!

Projektą vykdo:
Projektą finansuoja:
© 2016 Sveikatos Tinklas. Visos teisės saugomos. Privatumas ir atsakomybė.