LR Sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintoje higienos normoje 21:2011 „Mokykla, vykdanti bendrojo ugdymo programas. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“ X skyriuje – „Mokinių ugdymo proceso higiena“ pateikiami šie pamokų tvarkaraščių reikalavimai:
Kitus reikalavimus, susijusius su pamokų tvarkaraščiais, galima rasti aukščiau minėtoje – HN 21:2011.
Šios higienos normos reikalavimai privalomi mokyklų steigėjams ir vadovams, kontroliuojančioms institucijoms. Dėl higienos normų nesilaikymo visų pirma reikėtų kreiptis į mokyklos vadovą, o jei vadovas ignoruoja problemą, reikėtų kreiptis į kontroliuojančią instituciją – savivaldybės visuomenės sveikatos centrą.
Kaip atpažinti, ar Jūsų vaikas patiria pervargimą? Pervargimo požymiai yra šie:
Tam, kad išvengti pervargimo, labai svarbu atkreipti dėmesį į mokinio dienos režimą – darbas ir poilsis, turi būti gerai suplanuotas visas 24 valandas. Po pamokų mokykloje ar atlikus kitą veiklą yra būtinas poilsis. Labai svarbu, kad vaikas, kuo daugiau laiko praleistų gryname ore. Sėdėjimas prie kompiuterio, televizoriaus ar rašinėjimąsis ir žaidimai telefonu, nėra poilsis.
Būtina užtikrinti tinkamą mitybą – labai svarbu, kad vaikas išeitų į mokyklą papusryčiavęs, pavalgytų ar būtų sudaryta galimybė pavalgyti karštus pietus pačioje mokykloje. Taip pat labai svarbus veiksnys – miegas. 17 metų amžiaus mokiniui reikia bent 8 – 9 valandų miego, tam, kad būtų žvalus, darbingas, galėtų sukoncentruoti dėmesį ir atlikti jam paskirtas užduotis.
Būtent šių veiksnių išpildymas ir lemia vaiko gerą sveikatą ir savijautą. Tik tinkamo dienos režimo užtikrinimas – darbo ir poilsio planavimas gali apsaugoti mokinio organizmą nuo persitempimo ir pervargimo. O pailsėjęs ir gerai besijaučiantis vaikas gali siekti aukštesnių mokymosi rezultatų.